Jak zmienić dostawcę prądu?

Większość odbiorców energii elektrycznej w Polsce jest zaopatrywanych przez największe zakłady elektryczne. Na rynku działa tymczasem także kilkanaście mniejszych podmiotów. Istnieje więc szeroki wybór wśród potencjalnych dostawców prądu – warto więc wybrać tego, który zaoferuje usługi w najbardziej atrakcyjnej cenie. Wbrew pozorom zmiana dostawcy energii elektrycznej nie jest procesem czasochłonnym czy skomplikowanym. Jak zmienić dostawcę prądu, by na tym zyskać?

Prawa odbiorcy energii elektrycznej
Odbiorca prądu ma prawo zrezygnować z usług danego operatora. Choć nie może zrezygnować z usługi przesyłowej, ma możliwość podpisania umowy na zakup energii z innym dostawcą. Istnieje możliwość zawarcia dwóch odrębnych umów – jedna z nich będzie dotyczyła przesyłu z dysponentem sieci, a druga zostanie zawarta z przedsiębiorstwem, który ma dostarczać klientowi energię.

Na co zwrócić uwagę przed podpisaniem nowej umowy?
Choć zmiana dostawcy prądu jest motywowana perspektywą większych korzyści, wiąże się także ze zwiększonym ryzykiem. Wybór nowego dostawcy powinien więc być rozważny. Należy nie tylko porównać ceny usług, ale także sprawdzić opcje płatności, okres obowiązywania umowy czy warunki jej wypowiedzenia. Należy także uważnie prześledzić treść umowy pod kątem ukrytych kosztów takich jak kary za nieprzedłużenie umowy lub jej wypowiedzenie.

Zmiana dostawcy energii
Najprostszym sposobem na zawarcie umowy będzie upoważnienie nowego dostawcy do załatwienia w imieniu klienta wszelkich formalności, a więc zawarcie tak zwanej umowy z upoważnieniem. Jest to z pewnością duże ułatwienie dla większości osób, choć istnieje także możliwość załatwienia wszystkich niezbędnych formalności samodzielnie.

Co jeszcze warto wiedzieć przed zmianą dostawcy prądu?
Po pierwsze, zmiana operatora na pewno nie spowoduje przerwy w dostawie prądu. Za przebieg procesu odpowiedzialny jest Operator Systemu Dystrybucyjnego skonstruowany w taki sposób, by umowa weszła w życie w ty samym momencie, w którym wygaśnie poprzednia. Ponadto zmiana operatora nie musi odbyć się tylko raz – możliwe jest zmienianie dostawcy prądu nieograniczoną ilość razy. Cały proces zmiany operatora nie powinien trwać dłużej niż miesiąc. Warto też wiedzieć, że zmiana dostawcy prądu nie wpłynie na koszt przesyłu energii, który jest ustalany przez Urząd Regulacji Energetyki.

Więcej informacji możesz zasięgnąć pod tym adresem: www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/jak-zostac-klientem-innogy

Oznaczone