Jak wybrać agregat prądotwórczy?

Agregaty prądotwórcze są urządzeniami nieocenionymi podczas awarii sieci energetycznych i nie tylko. Często wykorzystywane są na placach budowy czy podczas organizowania imprez masowych. Czym się należy sugerować podczas ich wyboru?

Najważniejsza jest oczywiście moc, która w przypadku agregatu prądotwórczego musi być wyższa niż sumaryczna moc urządzeń, które mają być nim zasilane. Trzeba przy tym pamiętać, że odbiorniki mają inny prąd rozruchowy. Wyznacznikiem mocy jest silnik. Najpopularniejsze są silniki benzynowe oraz wysokoprężne na olej napędowy. Modele o niskim zużyciu paliwa cechują się zwykle wydłużonym czasem pracy.

Podczas wyboru agregatów prądotwórczych coraz większe znaczenie ma także hałas emitowany przez działające urządzenie. Zdecydowanie najlepsze są pod tym względem agregaty z dźwiękoszczelną obudową, tłumikiem oraz specjalnym systemem antywibracyjnym. Takie modele nie tylko spełniają normy odnośnie hałasu, ale i są ciche. Jeśli agregat ma być wykorzystywany w wielu miejscach to warto poza tym pomyśleć o zakupie urządzenia lekkiego i o niewielkich gabarytach, które ułatwią jego przenoszenie. Dobrym pomysłem są m.in. agregaty walizkowe i przenośne. Doskonale sprawdzają się na działkach.