Jako, że koszty związane ze zużyciem prądu nie są małe i potrafią mniej lub bardziej nadwyrężyć domowy budżet, warto zadbać o dobranie odpowiedniej taryfy. Dzięki temu możliwe będzie zmniejszenie rachunków za prąd. Tym bardziej, że zapotrzebowanie na energię elektryczną stale rośnie, podobnie zresztą jak i ceny. Jedną z najpopularniejszych taryf dla gospodarstw domowych okazuje się być taryfa G12w. Dlaczego?
Co tak naprawdę oznacza tajemniczo brzmiący skrót G12w?
Mianem G12w określa się taryfę energii elektrycznej. Litera G wskazuje na to, że jest to taryfa skierowana dla gospodarstw domowych. Z kolei cyfra 1 mówi o tym, że z taryfy tej mogą korzystać gospodarstwa o mocy umownej poniżej 40 kW, a cyfra 2 wskazuje na dwustrefowość taryfy. Oznacza to, że doba podzielona jest na dwie strefy. W godzinach pozaszczytowych obwiązuje niższa stawka za kilowatogodzinę, a poza szczytem wyższa. Z kolei litera W na końcu wskazuje na to, że jest to taryfa weekendowa.
Na czym polega taryfa G12w i do kogo jest ona skierowana?
Taryfa G12w jest jednym z wariantów taryfy G12. Decydując się na tą taryfę, można cieszyć się tańszym prądem nie tylko w godzinach wieczornych i nocnych w dni robocze, ale również przez cały weekend i w dni ustawowo wolne od pracy. Na taryfę weekendową warto zdecydować się, jeśli co najmniej 40% dobowego zużycia energii eklektycznej przypada na godziny pozaszczytowe, a więc objęte niższą stawką za kilowatogodzinę. Wystarczy zatem większość czynności związanych z poborem prądu zaplanować na godziny wieczorne i nocne w dni robocze oraz w weekend.
Jak można zmienić taryfę energii i czy wiążą się z tym dodatkowe koszty?
Warto wiedzieć, że zmienić taryfę energii elektrycznej może każdy i jest to całkowicie bezpłatne. W celu zmienienia posiadanej taryfy wystarczy skontaktować się ze swoim dostawą prądu. Następnie należy wypełnić stosowny wniosek i spisać nową umowę ze sprzedawcą. Dobranie odpowiedniej taryfy w oparciu o rzeczywiste dobowe zapotrzebowanie na energię elektryczną pozwoli na zmniejszenie rachunków za prąd i odnotowanie niemałych oszczędności w skali roku.