Budowa instalacji PV– fotowoltaika jak działa?

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat fotowoltaika stanie się głównym sposobem na pozyskiwanie energii. Promieniowanie słoneczne dostępne jest rzez cały rok, nawet w przypadku pochmurnych dni w okresie jesienno-zimowym. Jest to energia darmowa i odnawialna, w przeciwieństwie do znajdujących się na coraz większym wyczerpaniu paliw kopalnianych. Chociaż sama konstrukcja instalacji fotowoltaicznej jest skomplikowana, to zasady jej działania są proste. 

Zielona energia – fotowoltaika jak działa?

Na instalację PV składają się ogniwa fotowoltaiczne, które odpowiadają za zamianę energii pozyskanej z promieniowania słonecznego w energie elektryczną. Działanie i eksploatacja takiej przydomowej mini-elektrowni nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. Zakup i montaż instalacji jest jednorazową inwestycją, która zwraca się w przeciągu kilku lat. Oszczędności widoczne są jeszcze podczas trwania okresu spłaty inwestycji. Fotoogniwa wykorzystują zjawisko fotowoltaiczne – na skutek wywołania siły elektromotorycznej dochodzi do przepływu radu w obwodzie elektrycznym. Do konwersji fotowoltaicznej wykorzystywane są ogniwa wykonane z krzemu. Energia pozyskana z promieniowania słonecznego jest zamieniania w energię elektryczną. Za sprawą inwertora możliwe jest przekonwertowanie prądu stałego w prąd zmienny – o takich samych parametrach co ten dostarczany z sieci energetycznej. 

Jakie jest zastosowanie fotowoltaiki?

Fotowoltaika znalazła szerokie zastosowanie. Instalacje PV montowane są na budynkach zarówno gospodarstw domowych, jak również przedsiębiorstw. Dostępne są nawet instalacje PV naziemne, czyli w wersji wolnostojącej. Energię słoneczną wykorzystuje się do ogrzewania wody użytkowej i pomieszczeń oraz do zasilania urządzeń elektrycznych. Bardzo ważne jest to, aby dobrać odpowiednią moc i powierzchnię instalacji do potrzeb użytkowników. Do największych odbiorników energii w domu zalicza się elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody, lodówkę, pralkę i zmywarkę, klimatyzację, wentylację mechaniczną, ogrzewanie elektryczne i ładowarki akumulatorowe. 

źródło: https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/21338-czym-jest-instalacja-fotowoltaiczna

O fotowoltaice można dowiedzieć się więcej pod adresem: https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2018/fotowoltaika-jak-dziala