Na co zwrócić uwagę wybierając lampy do modnych pomieszczeń?

Osoby urządzające wnętrza przywiązują szczególną wagę do właściwego dopasowania oświetlenia. Może ono mieć istotny wpływ zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność przestrzeni. W większości wnętrz pojawia się oświetlenie sufitowe. Pełni ono szczególnie istotną rolę zarówno w salonach i sypialniach, jak i kuchniach oraz łazienkach. Na co zwrócić uwagę, aby wybrane źródło światła spełniło oczekiwania domowników?

Lampy dopasowane do zapotrzebowania

Dobierając lampy sufitowe do modnych wnętrz należy przede wszystkim odpowiednio dopasować ich wielkość. Niezależnie od tego, czy domownicy decydują się na żyrandol, czy plafon, istotna jest średnica kupowanego akcesorium. Jej odpowiednią wartość można obliczyć biorąc pod uwagę wymiary pomieszczenia. Dobrym pomysłem będzie dodanie do siebie długości i szerokości pokoju i pomnożenie wyniku przez 2,5. Otrzymana liczba określa ile centymetrów średnicy powinno posiadać kupowane źródło światła. Ważne jest również to, aby lampa nie była osadzona zbyt nisko. Mogłaby utrudniać poruszanie się po pomieszczeniu lub wywoływać wrażenie przytłoczenia. W niskich mieszkaniach korzystnym rozwiązaniem okazują się zwykle plafony i oprawy sufitowe. Osoby poszukujące lamp wiszących powinny pozostawić ok. 210 cm wolnej przestrzeni pomiędzy podłogą a żarówką.

Lampy w najmodniejszych stylach wnętrzarskich

Rodzaj oświetlenia pokoju powinien być też dopasowany do aranżacji wnętrza. Lampa zawieszona pod sufitem w pokoju w stylu skandynawskim powinna posiadać stonowane barwy. Odpowiednimi rozwiązaniami będą tutaj akcesoria z materiałowymi abażurami i drewnianymi elementami. W loftowej przestrzeni warto zamontować lampy składające się z metalowych części. W pokojach minimalistycznych doskonałym rozwiązaniem z pewnością okażą się proste, łatwe do utrzymania w czystości elementy wyposażenia.