Jakie zalety mają lampy sufitowe LED?

Lampy LED są coraz bardziej popularne w Polsce. Wśród podstawowych zalet najczęściej wymieniana jest oszczędność energii. Lampy sufitowe LED przynoszą jednak o wiele więcej korzyści, które rekompensują koszty potrzebne na wymianę systemu oświetleniowego w domu. Warto przyjrzeć się bliżej zaletom instalacji nowoczesnego oświetlenia.

Żywotność lamp LED

Ogromną zaletą lamp LED jest ich duża żywotność. Lampy sufitowe LED mogą działać nawet 10 razy dłużej niż oświetlenie wykorzystujące tradycyjne żarówki. Większość producentów określa średnią żywotność oświetlenia LED na około 50-100 tysięcy godzin. Bardzo ważną informacją jest również fakt, że lampy LED nie przestają działać nagle. Tracą swoją moc stopniowo, co jest łatwo zauważalne podczas codziennej eksploatacji. Dlatego lampy sufitowe LED mogą pracować bez konieczności wymiany przez wiele lat. Trzeba tylko pamiętać, że po dłuższy czasie będą oświetlać przestrzeń w mniej intensywny sposób.

Elastyczny montaż

Lampy sufitowe LED mogą być instalowane w różny sposób. Ich szklane oprawy pozwalają na równomierne rozszczepianie światła i oświetlanie dużych pokojów. Oprawy pomalowane na ciemne kolory skupiają światło i gwarantują punktowe doświetlenie ważnych miejsc, na przykład, stołów w kuchni lub blatów w salonie. Lampy sufitowe LED (sprawdź) można montować również na specjalnych przesuwnych szynach pozwalających na częstą zmianę pozycji źródła światła. Szyny mogą być rozbudowywane, a także można zmieniać ich kształt. Wśród często wykorzystywanych rozwiązań warto wymienić szyny sufitowe zapewniające kształty takie jak:

  • linie proste,
  • prostokąty lub kwadraty,
  • łuki i spirale,
  • litery T, H lub L.

Możliwość zmiany kształtu szyny może być wygodna, na przykład, w kuchni lub łazience. Ma to szczególne znaczenie, jeśli z domu korzysta wiele osób lub pomieszczenia mają wydzielone strefy o różnych zastosowaniach.

Oszczędności 

Nie można zapominać, że lampy LED są też energooszczędne. Lampy sufitowe LED mogą powodować znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną. Poza tym diody LED nie powodują nagrzewania się powietrza w pomieszczeniach, dlatego może być to dodatkowe wsparcie w okresie wiosennym i letnim. Lampy sufitowe LED nie będą zagrożeniem podczas montażu w podwieszanych sufitach oraz innych trudno dostępnych miejscach. Jest to jeden z najlepszych sposobów na zachowanie wielu oszczędności podczas eksploatacji domu.