Rozwój elektromobilności w Polsce

Pojazdy zasilane energią elektryczną pojawiły się na rynku światowym stosunkowo niedawno, jednak rozpoczęły intensywną ekspansję rynku. To ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie zyskuje szerokie grono zwolenników na całym świecie. Jednak czy są wśród nich Polacy?

Rozwój elektromobilności w Polsce

Jak wskazują dane statystyczne, w ostatnim kwartale 2020 roku w Polsce zarejestrowanych było niespełna 16 tysięcy pojazdów w pełni zasilanych energią elektryczną. Liczba ta wydaje się być stosunkowo niska, jednak biorąc pod uwagę niedużą w porównaniu z samochodami spalinowymi dostępność takich aut – statystyki przedstawiają się obiecująco. Dodatkową kwestią, która z pewnością wpływa na dość niewielką ilość samochodów w pełni elektrycznych, które jeżdżą po polskich drogach, są ich ceny.

Jako że jest to rozwiązanie wciąż dość młode, trudno jest znaleźć samochód elektryczny na rynku wtórnym. Tymczasem zakup nowego modelu może kosztować od 80 tysięcy złotych wzwyż, co sprawia, że nie każdy może sobie pozwolić na auto zasilane energią elektryczną.

Obniżenie kosztów w dłuższej perspektywie

Choć elektromobilność w Polsce https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/artykuly/2020/elektromobilnosc-modny-trend-czy-konieczna-rewolucja wciąż nie jest tak popularna jak w niektórych częściach świata, świadomość Polaków stale rośnie. W związku z niekorzystnymi zmianami klimatycznymi, konieczne jest skorzystanie z takich rozwiązań, które pozwolą na zadbanie o środowisko w jak najwyższym stopniu.

Warto wspomnieć, że choć początkowy koszt zakupu samochodu elektrycznego (w związku z niewielką ilością pojazdów na rynku wtórnym) jest wysoki, w późniejszym czasie można uniknąć między innymi konieczności tankowania pojazdu.

Dodatkowo, odpowiednio zaprojektowana, przydomowa instalacja fotowoltaiczna może posłużyć również do zasilania samochodu, a co za tym idzie – jeszcze bardziej obniżyć koszty eksploatacji pojazdu.

Wydaje się, że jeśli chodzi o zakup elektrycznych samochodów, prym będą wiodły firmy, które mogą liczyć na dopłaty do zakupu takich pojazdów. Nie oznacza to jednak, że niemożliwy jest wzrost popularności tego rodzaju środków transportu również wśród prywatnych nabywców.