Taryfa c12a w godzinach szczytu i poza szczytem a kwestia stawki cenowej za kilowatogodzinę

Skutecznym sposobem na zmniejszenie rachunków za prąd jest z całą pewnością zmiana taryfy energii. Możliwie jest nawet zmienienie dotychczasowego dostawcy prądu, co jest opcją całkowicie darmową i dostępną dla każdego – zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Jak najbardziej warto skorzystać z takiej możliwości w celu zaoszczędzenia niemałych kwot w skali roku. Tym bardziej, że na rynku dostępnych jest wielu mniejszych i większych sprzedawców prądu, którzy w celu pozyskania nowego klienta są w stanie wyjść mu naprzeciw z atrakcyjną dla niego ofertą. Oprócz uniwersalnej taryfy jednostrefowej są przecież do dyspozycji również dwustrefowe. Taryfa C12a jest właśnie jednym z dostępnych wariantów. Na czym zatem ona polega i w jakich godzinach można płacić mniej za prąd?

Taryfa c12a w godzinach szczytu i poza szczytem a kwestia stawki cenowej za kilowatogodzinę

Taryfa C12a jest taryfą dwustrefową, przeznaczoną dla przedsiębiorstw przyłączonych do sieci niskiego napięcia o mocy umownej nieprzekraczającej 40 kW. Korzystają z niej zatem małe i średnie firmy. Taryfa ta dostępna jest również dla osób budujących się, gdyż jest to jedna z taryf prądu budowlanego. Jako, że jest to taryfa dwustrefowa, doba podzielona jest na dwie strefy – z tańszą i droższą stawką za kilowatogodzinę. W godzinach szczytu prąd jest droższy, a w godzinach pozaszczytowych obowiązuje niższa stawka za kilowatogodzinę. O konkretnych godzinach poszczególnych stref decydują dostawcy prądu, jednakże najczęściej strefa szczytowa przypada w godzinach 08:00 – 11:00 oraz latem w godzinach 20:00 – 21:00 i zimą w godzinach 17:00-21:00.

Kiedy warto zdecydować się na taryfę C12a?

Dwustrefowa taryfa C12a polecana jest firmom, w przypadku których zużycie prądu w ciągu doby jest zmienne i uzależnione od dnia/tygodnia/pory roku. Będzie to opłacalne rozwiązanie, jeśli w danym przedsiębiorstwie nie ma możliwości przeniesienia co najmniej 40% dobowego zapotrzebowania na energię elektryczną na godziny pozaszczytowe, czyli objęte niższą stawką cenową za kilowatogodzinę. Na taryfę C12a w godzinach dziennych można również zdecydować się w przypadku konieczności zasilania budowy prądem budowlanym.

Oznaczone