Taryfa nocna w godzinach jakich będzie najtańsza?

W przypadku gospodarstw domowych wykorzystujących energię elektryczną w sposób nierównomierny, znacznie korzystniejszą taryfą od jednostrefowej będzie wariant dwustrefowy. W taryfie G12 doba podzielona jest na dwie strefy, w których to obwiązują inne stawki cenowe za kilowatogodzinę. Jeśli zatem ktoś pracuje na nocnej zmianie, zużywa niewielkie ilości energii elektrycznej w ciągu dnia czy też używa jej w celach grzewczych, jak najbardziej warto wówczas zdecydować się na taryfę nocną.

Taryfa nocna w godzinach jakich będzie najtańsza?

Każdego właściciela gospodarstwa domowego w przypadku taryfy energii z pewnością najbardziej interesuje kwestia opłat. Jako, że taryfa G12 jest taryfą dwustrefową, doba podzielona jest na dwie strefy. W godzinach pozaszczytowych obowiązuje niższa stawka za prąd. W sumie do dyspozycji jest dziesięć godzin, w czasie których za zużycie energii elektrycznej można zapłacić znacznie mniej. W zależności od dostawców prądu strefy czasowe mogą przypadać na inne godzinny, ale najczęściej niższa cena za kilowatogodzinę obowiązuje od 22.00 do 6.00 oraz od 13.00 do 15.00. Do dyspozycji są zatem nie tylko godziny nocne, ale i dwie godziny wczesnopopołudniowe. Jeśli chodzi zaś o godziny szczytowe, to jest ich w sumie czternaście w ciągu doby. Wówczas trzeba liczyć się z tym, że za zużycie energii elektrycznej będzie trzeba zapłacić więcej. Wyższa stawka za prąd obwiązuje podczas szczytu przedpołudniowego i szczytu popołudniowego. Najczęściej godziny pozaszczytowe przypadają na okres od godziny 6.00 do 13.00 i od 15.00 do 22.00.

Różne warianty taryfy G12

Taryfa nocna jest świetnym rozwiązaniem dla osób, chcących sporo zaoszczędzić na rachunkach za prąd, jednakże wymaga to świadomego zaplanowania obowiązków domowych. Z rozwiązania tego warto skorzystać w przypadku spędzania większości dnia poza domem, a więc niekorzystania z energii elektrycznej w godzinach szczytowych. W przypadku taryfy G12 do dyspozycji są różne dodatkowe warianty. Jedną z odmian jest taryfa weekendowa, w przypadku której można liczyć na niższą stawkę cenową za kilowatogodzinę również podczas wszystkich sobót, niedziel i świąt. Z kolei taryfa G12n gwarantuje niższe ceny za prąd w niedzielę, a taryfa G12e pozwala na cieszenie się tańszym prądem przez aż dwanaście godzin wciągu doby. Taryfa ta określana jest mianem ekologicznej.

Oznaczone