Modernizacja układu pomiarowego w firmie – wymiana licznika na inteligentny

Do roku 2020 większość liczników energii elektrycznej ma zostać wymieniona na modele inteligentne. Przedsięwzięcie to jest dosyć kosztowną inwestycją, gdyż liczoną aż w czterech miliardach złotych. Liczniki mają zostać wymienione zarówno w przypadku gospodarstw domowych, jak i przedsiębiorstw. Dzięki inteligentnym licznikom, które są znacznie skuteczniejsze i dokładniejsze od tych dotychczasowych, możliwe będzie odnotowanie niemałych oszczędności. Pojawia się jednak pytanie, jak to będzie wyglądać w praktyce i czy będą wiązać się z tym jakieś dodatkowe koszty?

Modernizacja układu pomiarowego w firmie – wymiana licznika na inteligentny

Zadanie licznika inteligentnego jest zdalne przekazywanie dostawcy energii informacji dotyczących zużycia prądu przez dane gospodarstwo domowe czy też przedsiębiorstwo. Jest to możliwe nawet co kwadrans, a uzyskane informacje są bardzo dokładne. Do orku 2020 aż 80% liczników energii elektrycznej w Polsce ma być wymienione na takie nowoczesne urządzenia pomiarowe, dzięki którym możliwe będzie lepsze zarządzanie siecią energetyczną. Wprowadzenie liczników inteligentnych pozwala na wysyłanie prądu tam, gdzie rzeczywiście jest ona potrzebna oraz na redukcję przerw w jego dostawie. To oczywiście nie jedyne korzyści płynące z modernizacji układów pomiarowych. Dzięki inteligentnym licznikom dostawcy prądu otrzymują natychmiastowe powiadomienia na temat awarii, co pozwala na szybszą reakcję i rozwiązanie powstałego problemu. Firmy, w których zamontowano inteligentne liczniki nie muszą już zawracać sobie głowy koniecznością poinformowania swojego dostawcy prądu o awarii w dostawie energii. Ponadto oprogramowanie takich nowoczesnych liczników jest aktualizowane zdalnie.

Jak wygląda zmiana licznika na inteligentny i ile to kosztuje?

Wymiana licznika pomiarowego na inteligentny jest całkowicie darmowa, a instalacją urządzenia zajmują się monterzy dostawców prądu. Cała procedura trwa zwykle nie dłużej niż dwadzieścia minut. O dacie planowanej wymianie licznika odbiorca otrzymuje pisemne powiadomienie. O planowanej dacie wymiany licznika można dowiedzieć się także, dzwoniąc na infolinię swojego dostawcy prądu.

Oznaczone