Świetlówki LED – doskonałe źródło światła

Wygląd świetlówek LED nie różni się znacząco od ich wcześniejszych odpowiedników świetlówek kompaktowych. Mają one wygląd rurki o średnicy kilkunastu milimetrów, w której znajduje się kilkadziesiąt ledów umieszczonych na aluminiowej listwie, będącej jednocześnie radiatorem. Taka konstrukcja sprawia, że świetlówka świeci na całej długości. Niskie zużycie prądu oraz długi okres żywotności takiego źródła światła powoduje, że są one bardzo praktyczne, ekonomiczne i bardzo chętnie stosowane.

Zalety świetlówek LED

Pozytywne cechy, które charakteryzują świetlówki LED to zdecydowanie ich korzystne własności techniczne, należą do nich:

  • Energooszczędność i długi okres działania, ich pobór mocy w odróżnieniu od wcześniejszych lamp fluorescencyjnych jest właściwie taki sam przez cały okres działania. Nie pobierają więcej prądu po włączeniu, są odporne na częste włączanie i wyłączanie.
  • Ekologiczność, cecha ta wynika bezpośrednio z poprzedniej, świetlówki LED wykorzystują do swojej pracy znikome ilości prądu elektrycznego, co oddziałuje korzystnie na środowisko naturalne. W całości ulegają recyklingowi, nie przyczyniają się więc do tworzenia dodatkowych ilości śmieci.
  • Komfort i bezpieczeństwo użycia, nie posiadają żadnych szkodliwych związków, jak np. rtęć, bardzo niekorzystna dla organizmu ludzkiego. Praca świetlówek LED nie powoduje ich nagrzania, dlatego nie ma niebezpieczeństwa poparzenia, a ich obudowa wykonana jest z odpornego i trwałego tworzywa.
  • Ekonomiczność, ich zastosowanie jest oszczędne i efektywne jednocześnie, co wynika z długiego okresu użytkowania, niskiego zużycia energii i niewygórowanej ceny zakupu.

Zastosowanie świetlówek LED

Świetlówki LED mogą pełnić różne funkcje, co jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii do ich produkcji. Są różne rodzaje świetlówek Led, występują w różnych kolorach, mają zamontowane czujniki ruchu, są ściemnialne, czy też dedykowane do konkretnych celów, jak np. świetlówki akwarystyczne. Dużą zaletą świetlówek jest fakt, że ich forma i kształt pasują do starych opraw, których nie trzeba specjalnie dostosowywać.