Energia elektryczna dla firm – jaki wybrać plan taryfowy?

Każda firma może płacić niższe rachunki za prąd pod warunkiem dobrania odpowiedniego planu taryfowego. Możliwe jest dokonanie bezpłatnej zmiany dotychczasowej taryfy energii, co zapewni uzyskanie niemałych oszczędności w dłuższej perspektywie czasu. Najbardziej popularnymi taryfami prądu wśród polskich firm są taryfy C11 i C12a.

Czym różnią się między sobą taryfy C11 i C12a?

Najczęściej wybieraną taryfą w przypadku przedsiębiorstw okazuje się być taryfa jednostrefowa C11, gdzie przez całą dobę obowiązuje niezmienna stawka za kilowatogodzinę. Ta taryfa energetyczna przeznaczona jest dla firm przyłączonych do sieci niskiego napięcia, o mocy umownej poniżej 40 kW. Jej przeciwieństwem jest taryfa C12a, czyli opcja z dwustrefowym rozliczeniem. Doba podzielona jest na dwie strefy, w której są godziny pozaszczytowe i szczytowe. W przypadku tych pierwszych prąd jest tańszy. Niższą stawką za kWh objęte są zwykle godziny między 21:00 – 08:00 i 11:00 – 17:00. Z kolei zużywanie energii elektrycznej w godzinach 08:00 – 11:00 i 17:00 – 21:00 wiąże się z wyższymi kosztami. Różnice pomiędzy tymi dwoma strefami wynikają z liczby stref i związanych z nimi stawek cenowych.

Na które rozwiązanie się zdecydować?

Wybór planu taryfowego uzależniony jest od potrzeb i sposobu korzystania z energii elektrycznej prze daną firmę. W wielu przypadkach najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie pozostanie przy rozliczeniu jednostrefowym, najwygodniejszym i najłatwiejszym. Dotyczy to firm ze zmiennym zużyciem prądu w ciągu dnia, gdzie trudno jest określić, w jakich dokładnie godzinach jest ono największe. To samo dotyczy przedsiębiorstw prowadzących działalność przede wszystkim w godzinach dziennych, czyli w godzinach szczytu objętych wyższą stawką za kWh. Jeśli jednak firma jest w stanie przenieść co najmniej 40% dobowego zużycia na energię elektryczną na godziny pozaszczytowe, czyli takie z tańszym prądem, warto rozważyć przejście na taryfę dwustrefową. Energia elektryczna dla firm może być tańsza. W takim przypadku zamiast taryfy C11 warto zmienić ją na taryfę C12a, co można zrobić bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Wystarczy poinformować o tym fakcie swojego sprzedawcę energii.