Miękki dywan, kinkiety, fotel i nie tylko – jak stworzyć przytulny kącik do czytania

– Życie, życie jest nowelą, której nigdy nie masz dosyć. Powiedz mi życie coś miłego, nie pędź tak, proszę, daj odpocząć – śpiewa Ryszard Rynkowski. I jeśli jest się miłośnikiem nie tylko nowel, warto posłuchać kogoś, kto kuma egzystencjalną czaczę i zastosować się do wskazówek.

Zatrzymaj się, daj odpocząć

Dla niektórych w ich chaotycznym życiu popołudnie bez odpowiedzialności lub nawet kwadrans to luksus. To nie ludzi, to wilki. Ale warto przeznaczyć i stworzyć w domu oazę spokoju, która pozwoli na spokojne czynności jak czytanie, nakładanie maseczek do peelingu czy po prostu odpoczynek lub odrobinę przyjemności niekoniecznie z książką w ręku. Oto kilka wskazówek jak stworzyć, zmienić lub poprawić kącik do czytania.

Kącik dla dwojga

Lepiej mieć więcej miejsca niż mniej! Jeśli woli się czytać w towarzystwie kogoś bliskiego, koleżanki lub zwierzaka, warto zadbać o wystarczającą ilość miejsca. Jeśli jeden fotelik to za mało? Można ułożyć dwa, albo zamienić na sofę. Dodatkowe poduszki i więcej światła np. z kinkietów i lamp po obu stronach również poprawią nastrój.

Krzesło? A po co ono komu!

Czasami kącik do czytania nie potrzebuje krzesła lub krzeseł. Można go ulokować gdzieś w kącie pokoju na komodzie lub szafkach. Aby było miękko można dorzucić sztuczne futra, kocyk i poduszki. Krzesło polowe może służyć jako stolik lub podnóżek. Dodatkowe zalety? Kącik może być mobilny, jeśli na ścianach lub w pokoju są dodatkowe kinkiety lub lampy stojące.

Spać, chcę spać!

Kącik do czytania nie musi być tylko do czytania. Może to być oficjalne miejsce na odpoczynek i regenerację, a także sen. Czy służyć do tego będzie hamak lub sofa albo łóżko czy rozkładany fotel?Nieistotne, grunt, żeby były poduszki, koc i mały stolik. Warto też, by to było nie tylko miejsca do czytania, do spania, ale też dla dwojga!

Grasz w zielone? Graj!

Udowodniono naukowo, że rośliny poprawiają nastrój. Kącik do czytania powinien być miejscem, w którym można odpocząć, dlaczego więc nie otoczyć go zielonymi roślinami doniczkowymi? Palmy mogą stworzyć tropikalną atmosferę, ale równie dobrze można postawić w pobliżu drzewka cytrusowe, pachirę, arekę czy monsterę.

Kącik do czytania w ścianie

Jeśli ma się wolne miejsce po szafie lub pawlaczu w ścianie, można wykorzystać to miejsce. Żeby go zaaranżować, wystarczy dodać lampki lub kinkiety, miękką poduszką i jeszcze więcej poduszek.

Miękkie materiały

Nie ma nic bardziej przytulnego w domu niż fotel, w którym naprawdę można się zatopić. No, może jeszcze wełniany dywan shaggy. W zasadzie tyle wystarczy do czytania. Do kącika można dodać osobiste elementy wystroju, takie jak zdjęcia rodzinne lub pamiątki z wakacji.

Półka na książki!

Nie trzeba od razu tworzyć Biblioteki Aleksandryjskiej! Do kącika wystarczy regalik lub półka na ulubione pozycje. Książkowe, oczywiście, choć przecież nic nie stoi na przeszkodzie, by się zanurzyć w Kamie i Sutrze. Czytelniczo, oczywiście. Dobrze gdy regał i kącik będą w pobliżu okna, tak aby naturalne światło sprawiało, że nie umknie żadne słowo. A jeśli nie? Zawsze można dostawić lampę stojącą lub użyć wiszącego klosza albo kinkietów.

Kącik w kącie sypialni

Kącik do czytania nie wymaga dużo miejsca, a dobrym miejscem jest pusty kącik w sypialni. Nie potrzeba wiele, by stworzyć przytulne ustronie – proste krzesło lub fotel, otoczone małym bocznym stolikiem i np. złotą lampą lub kinkietem – idealny do porannego czytania gazet lub wieczorem magazynów.

Przenieś się do ogrodu!

– Aaa ogród, tu się oddycha! Nareszcie czuję, że jestem wolny – krzyknąłby Gustaw Kramer. – Niebo gwiaździste nade mną, a wszystkie książki przede mną – dodałby Edward Sztyc. Ustronna altanka lub wydzielone miejsce w ogrodzie również może być świetnym kącikiem do czytania. Najlepiej, gdy kącik był odpowiednio osłonięty przed słońcem. Poduszki, książka i można zbierać się do lektury, np. „50 odcieni szarości” czy coś podobnego.

Idealny zestaw kącika dla czytania

  1. Miękkości – poduszki, wełniany dywan, narzuty, koce.
  2. Oświetlenie – lampy stojące, kinkiety, lampki.
  3. Meble – fotel, krzesło, pufa, stolik, regalik.
  4. Dodatki – naczynia, podstawki, zakładki, rośliny, okulary, kapcie.