Jednocześnie przed domem prywatnym, jak i obiektem przemysłowym/firmą wręcz wymagane jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia zewnętrznego. Jednak mimo tego prostego stwierdzenia wybór takiego oświetlenia nie należy wcale do łatwych kwestii. Wpływ na to ma m.in.: szeroki wybór oświetlenia przeznaczonego na zewnątrz. Dodatkowo w głównej mierze wybór tego typu lamp sprowadza się do materiału, z jego zostały wykonane oraz rodzaj ich zasilania.
Jak powinno się rozmieścić lampy zewnętrzne?
Lampy zewnętrzne mogą przyjąć naprawdę różną postać. Oczywiście w każdym przypadku ich jedynym zadaniem jest oświetlenie przestrzeni wokół budynku. Jednak sprawdźmy pierw, w jakich miejscach możemy ulokować nasze lampy:
- na schodach,
- na słupach,
- przy wejściu/wyjściu,
Interesującą propozycją w przypadku ogrodu jest zastosowanie opraw najazdowych. Montuje się je w nawierzchni chodnika bądź podjazdu. Podczas ich zakupu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich szczelność i odporność na wszelakie czynniki atmosferyczne. Ich główną zaletą jest fakt, iż dobrze oświetlają przestrzeń nie zajumać przy tym miejsca i nie utrudniają poruszania. Możemy je zastosować praktycznie zawsze i wykorzystywane do nich są światła LED albo światła z bateriami słonecznymi.
Szczelność lampy, czyli kluczowa kwestia
Szczelność każdego oświetlenia zewnętrznego powinna znajdować się na wysokim poziomie, gdyż są narażone na czynniki pogodowe w tym na deszcz, a jak wiemy elektryczność i woda to nie jest dobre połączenie. Wszystkie lampy powinny być oznaczone z informacją o możliwości wykorzystania ich na zewnątrz. Na opakowaniu zawsze znajdziemy stopień ochrony przed wilgocią oraz deszczem. Jednak teraz skupmy się na poszczególnych oznaczeniach lamp i co się za nimi kryje:
- IP 55- ochrona przed strugami wody i pyłem,
- IP 56- podobna ochrona jak przykład wyżej wraz z dodatkiem ochrony przed zalaniem falą,
- IP 67- oprawy przeznaczone do działania na małych zbiornikach wodnych,
- IP 68- oprawy przeznaczone do zanurzenia poniżej 1,5 m głębokości.