Jak wybrać odpowiednie oświetlenie łazienkowe?

oświetlenie łazienkowe

Łazienka musi być nie tylko czysta, ale także jasna – w przeciwnym razie nie można nawet marzyć o czystości. Dlatego wybierając oświetlenie łazienkowe, należy wziąć pod uwagę wiele szczegółów: od danych technicznych po styl wnętrza. Tylko w ten sposób można dowiedzieć się, jakie oświetlenie jest najlepsze dla łazienki. Wilgoć i elektryczność to bardzo ryzykowne połączenie. Dlatego pierwszym wymogiem jest to, aby oprawy były odporne na zachlapanie. 

Żyrandole w łazience

Ze względu na kształt obudowy trudno jest wykonać żyrandol jak najlepiej zabezpieczony przed wilgocią – na ogół żyrandole te mają niski współczynnik IP
Oprawy oświetleniowe tradycyjnie stosowane w pokojach dziennych lub sypialniach nie są tak popularne w łazienkach – ze względu na ich rozmiary i złożoność konserwacji.

Nawet modele minimalistyczne są bardzo duże i trudne do czyszczenia. Ogranicza to stosowanie żyrandoli do szczególnie dużych łazienek – i to tylko w ich suchych pomieszczeniach, gdzie prawie nic się nie rozpryskuje, nie ma dużych urządzeń, takich jak bojler, ani żadnych mebli.

Lampy sufitowe do łazienki

Małe, przeważnie płaskie modele, montowane powierzchniowo lub podwieszane, są optymalne ze wszystkich punktów widzenia. Nie zajmują one dużo miejsca i są dostępne w szerokiej gamie wzorów, od klasycznych po zaawansowane technologicznie.

Plafon zabezpiecza przed wilgocią zarówno źródło światła, jak i wnętrze oprawy. Wszystko to sprawia, że można je dopasować do każdego rozmiaru łazienki nad każdą powierzchnią.

Reflektory do łazienki

Reflektory punktowe są kompaktowe, idealne do pomieszczeń strefowych i umożliwiają tworzenie oryginalnych efektów świetlnych (zwłaszcza jeśli mają możliwość zmiany kierunku padania światła). Nie wszyscy jednak lubią ich wygląd i nie zawsze pasują one do klasycznych stylów wnętrz. Ponadto najlepiej jest je umieszczać na suficie podwieszanym.

Te i inne oświetlenie łazienkowe znajdziesz na stronie elampy.pl.