Jak działa elektrownia wiatrowa?

Energia wiatru jest bardzo chętnie wykorzystywanym odnawialnym źródłem energii w naszym kraju. Powstaje poprzez nierównomierne nagrzewanie się Ziemi, co wiąże się z różnicą temperatur mas powietrza. Faktem jest, że ten rodzaj energii samoistnie się odnawia. Co ciekawe, ludzie już od tysięcy lat korzystają z takiej energii. Sprawdźmy, jak działają elektrownie wiatrowe. Co warto o nich wiedzieć? Jakie kwestie są najważniejsze?

Nieoceniona energia wiatru

elektrownie wiatrowe

Warto wiedzieć, że pierwsze wiatraki były stosowane głównie do mielenia zboża. Najczęściej tworzono je z drewna, a skrzydła poruszane były siłą wiatru. To najstarszy silnik wiatrowy, który przetwarza energię wiatru na kinetyczną w obrotowym ruchu. Wiatraki są poprzednikami turbin wiatrowych, które potocznie także wiatrakami. Aktualnie bardzo często spotykane są turbiny wiatrowe o 3 łopatach i poziomej osi obrotu. Wirnik w tym wypadku jest ustawiony na wiatr i przymocowany w specjalnej gondoli. Jest ona umieszczana na wieży o odpowiedniej wysokości. Faktem jest, że niejednokrotnie średnica wirnika jest większa niż 100 metrów. 

Elektrownie wiatrowe

Jak działają elektrownie wiatrowe (więcej na E.ON)? Nowoczesne systemy korzystają z zaawansowanych technologii, bazując także na doświadczeniu przemysłu lotniczego. Można liczyć na pracę w różnym środowisku, przy zmiennych kierunkach wiatru i prędkościach. Nie bez znaczenia jest fakt, że systemy monitorujące mają za zadanie kontrolować pracę siłowni przez cały czas. Monitorowane są parametry pracy elektrowni, takie jak:

  • kąt natarcia łopat pod względem wiatru,
  • pozycja skrzyni biegów,
  • prędkość obrotowa rotoru itp. 

Niezawodne systemy elektrowni wiatrowej zapewniają optymalne warunki pracy i bezpieczeństwo. W najtrudniejszych warunkach pogodowych maszyna może zablokować mechanizmy napędu. Ponadto ustawia odpowiedni kierunek i kąt łopat, tak aby zbyt silny wiatr nie uszkodził całego urządzenia. Nie zapominajmy o łączności satelitarnej, dzięki czemu parametry pracy turbiny są śledzone w czasie rzeczywistym przez firmy serwisujące. Zaletą jest niezakłócona produkcja energii elektrycznej, którą pozyskujemy z wiatru. Elektrownie wiatrowe w naszym kraju stawiają na innowacyjne rozwiązania.