Fotowoltaika – przyszłość w pozyskiwaniu energii elektrycznej

Systemy energetyczne oparte na tradycyjnej gospodarce węglowej stopniowo będą wypierane przez alternatywne źródła pozyskiwania energii. Wpływ na taki stan rzeczy mają dwie kluczowe kwestie – ekologia oraz wymiar finansowy. Zasoby węgla się kurczą, co przekłada się bezpośrednio na koszt wydobycia surowca. Jedną z najbardziej efektywnych metod pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł jest fotowoltaika (czytaj więcej: www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/fotowoltaika). Na czym polega pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych?

Budowa paneli fotowoltaicznych
Ogniwa fotowoltaiczne, z jakich składają się panele słoneczne wytwarzane są między innymi z krzemu, który umożliwia przechwytywanie fotonów obecnych w promieniowaniu słonecznym. Energia elektryczna powstaje wskutek ruchu, jaki generowany jest podczas wytrącania elektronów. W ten sposób powstaje prąd stały. Aby możliwe było wykorzystanie go w domowej instalacji elektrycznej konieczne jest przetworzenie go w prąd zmienny, za co odpowiada inwerter.

Wykorzystanie energii słonecznej w gospodarstwach domowych
Panele fotowoltaiczne to efektywny sposób pozyskiwania energii nie tylko w dużych przedsiębiorstwach, ale również i w gospodarstwach domowych. Instalacja systemu fotowoltaicznego umożliwia redukcję rachunków za prąd niemal do zera. Jedynie w okresie zimowym, gdy promieniowanie słoneczne jest znacznie słabsze, może zaistnieć konieczność wspomagania systemu solarnego przez tradycyjne źródła energii. Panele słoneczne cechują się bardzo długą żywotnością – jednorazowa inwestycja przekłada się na darmową energię elektryczną przez długie lata. Koszt montażu paneli słonecznych na terenie posesji to wydatek rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Finalny koszt inwestycji zależny jest od kilku zmiennych – między innymi od tego, czy panele montowane będą na dachu czy na gruncie (w zależności od miejsca montażu zmienia się stawka podatku VAT). Dzięki dofinansowaniu oferowanemu przez programy rządowe można uzyskać zwrot poniesionych wydatków nawet do czterdziestu procent.

Inne możliwości wykorzystania ogniw fotowoltaicznych
Energia pozyskiwana ze słońca umożliwia również samodzielne zasilanie pojedynczych urządzeń. Ogniwa fotowoltaiczne powszechnie stosowane są między innymi przy zasilaniu kalkulatorów czy świateł drogowych. Innowacyjne rozwiązania w zakresie pozyskiwania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł chronią środowisko naturalne przed zanieczyszczeniami takimi jak pyły czy siarczany. Inwestowanie w fotowoltaikę jest przejawem rosnącej świadomości ekologicznej wśród konsumentów.

Oznaczone