Taryfa C12a a C12b – jakie są podobieństwa i którą wybrać?

Okazuje się, że zmiana dotychczasowej taryfy może wiązać się z niemałymi oszczędnościami w skali roku dla firmy. Jako, że rachunki za prąd pochłaniają sporą część budżetu, warto zainteresować się tym tematem i przyjrzeć się swoim fakturom za energię elektryczną. Możliwe jest nawet bezpłatne zmienienie swojego dostawcy prądu, co również może wiązać się z wieloma korzyściami. Na rynku pojawia się bowiem coraz więcej sprzedawców prądu, którzy w celu pozyskania nowych klientów oferują bardzo korzystne warunki współpracy. Nie ma sensu bowiem przez lata być związanym umową, jeśli w zasięgu ręki znajduje się korzystniejsza oferta. Oprócz taryfy jednostrefowej są także dwustrefowe, a wśród nich taryfy C12a i C12b. Czym się one charakteryzują i na którą z nich się zdecydować?

Taryfa C12a a C12b – jakie są podobieństwa?

Taryfy C12a i C12b są jednymi z najpopularniejszych taryf energii elektrycznej dla firm. Są to taryfy dwustrefowe, w przypadku których doba zostaje podzielona na dwie strefy – godziny pozaszczytowe z niższą stawką za kilowatogodzinę oraz godziny szczytu z wyższą opłatą. Kluczem do sukcesu jest dobranie właściwej taryfy do potrzeb prowadzonej działalności. Obie te taryfy są do siebie podobne i przeznaczone dla małych i średnich firm o mocy umownej poniżej 40 kW i przyłączonych do sieci niskiego napięcia. Taryfa C12 przeznaczona jest dla firm, w przypadku których możliwe jest korzystanie z energii elektrycznej w godzinach nocnych lub godzinach pozaszczytowych, które to objęte są niższą stawką za kilowatogodzinę.

Kiedy taryfa C12a?

Taryfa C12a będzie dobrym rozwiązaniem w przypadku firm zużywających najwięcej energii elektrycznej w nocy, wieczorem i rano, ale bez możliwości przeniesienia całego zużycia prądu na godziny nocne.

Dla kogo taryfa C12b?

Taryfa C12b będzie korzystna dla przedsiębiorstw będących w stanie przenieść co najmniej 40% całkowitego zużycia energii elektrycznej na godziny nocne. Jest to zatem świetne rozwiązanie m.in. dla piekarni.

Oznaczone