Powietrzne pompy ciepła split – co je wyróżnia?

Wśród różnych rozwiązań, służących do ogrzewania budynków, znajdują się również powietrzne pompy ciepła split. Czym cechują się te urządzenia i co odróżnia je od pomp typu monoblok? Oto najważniejsze cechy powietrznych pomp ciepła typu split!

Ekologiczne i energooszczędne ogrzewanie budynków

Powietrzne pompy ciepła są zaprojektowane w taki sposób, żeby mogły czerpać energię z powietrza, niezależnie od jego temperatury. Zasysając powietrze, pompa pozyskuje z niego energię, którą przekształca w energooszczędną i ekologiczną energię, która następnie jest wykorzystywana do ogrzewania budynku. Jeżeli chodzi o sposób pracy, to powietrzne pompy ciepła split oraz monoblok pracują w taki sam sposób oraz są w stanie osiągać praktycznie takie same wyniki, jeżeli chodzi o efektywność.

Zaletami powietrznych pomp ciepła split oraz monoblok są niskie koszty eksploatacji oraz możliwość zasilania ich prądem wytworzonym przez przydomową instalację fotowoltaiczną.

powietrzne pompy ciepła split

Co wyróżnia urządzenia typu split?

Główną różnicą pomiędzy pompą typu monoblok i typu split, jest jej budowa. Pomimo tego, że oba rodzaje pomp składają się praktycznie z tych samych komponentów, to ich rozmieszczenie jest zupełnie inne. Powietrzne pompy ciepła split skraplacz zamontowany jest w jednostce wewnętrznej (montowanej wewnątrz budynku), a parownik, sprężarka oraz zawór rozprężny, znajdują się w jednostce zewnętrznej. Dzięki temu układ chłodniczy zostaje rozdzielony na dwie jednostki połączone przewodami, w których znajduje się czynnik chłodniczy. 

Urządzenia typu split są tańsze niż pompy typu monoblok. Należy jednak pamiętać, że instalacja powietrznych pomp typu split wymaga prac przy układzie chłodniczym. Niezbędne są również regularne kontrole, generujące dodatkowe koszty związane z eksploatacją.