Mielenie kawy w młynku – czy warto to robić?

Nawet dobrej jakości młynek do kawy nie musi być wcale urządzeniem drogim, a raz kupiony może tak naprawdę służyć w domu przez wiele lat. Taki gadżet z pewnością spodoba się każdemu, kto lubi pić kawę i dokłada wszelkich starań do tego, aby była ona jak najlepsza, nie miała gorzkiego posmaku, była świeża, aromatyczna i posiadała pełną głębię, której się w kawie poszukuje. W takim przypadku kawę nie pije się jedynie dla kofeiny, ale dla jej smaku i przyjemności, jaka płynie z jej aromatu. Wówczas zakup dobrej jakości młynka do kawy jest tak naprawdę konieczny.

młynki do kawyMłynek wbudowany czy osobne urządzenie?

W przypadku, kiedy na liście zakupów obok młynka do kawy jest również i ekspres – można zastanowić się nad tym, czy nie kupić takiego ekspresu, który już będzie taki młynek posiadał wbudowany we wnętrzu ekspresu. Jest to pewne rozwiązanie 2 w 1, ale cena takiego urządzenia może być naprawdę wysoka. Alternatywnym rozwiązaniem jest zakup osobno młynka i osobno ekspresu, tym bardziej jeśli jeszcze nie podjęło się decyzji o tym, czy zawsze będzie się chciało mielić kawę. Ważne jest jednak, aby zakupić młynek, który będzie posiadał regulację grubości zmielenia ziaren. Dzięki temu poprzez mielenie będzie można uzyskać ziarna takiej wielkości, jakiej potrzebne są do danego rodzaju ekspresu. W przypadku ekspresów ciśnieniowych lepsza jest kawa drobno zmielona. W przypadku ekspresów przelewowych wręcz odwrotnie – lepsze jest grube mielenie.

Młynki do kawy, które sprawdzą się w codziennej praktyce

Ważne jest też, aby przed zakupem takiego urządzenia sprawdzić, jaką ma moc, a także z jaką prędkością mieli kawę. Duża prędkość podnosi efektywność mielenia i jest ważna, kiedy faktycznie będzie trzeba zmielić większe ilości kawy w jak najkrótszym czasie. Jeśli jednak chodzi o walory smakowe tego napoju, młynki do kawy wolnoobrotowe mniej nagrzewają ziarna, a co za tym idzie jest mniejsze prawdopodobieństwo tego, że kawa zyska lekko gorzki posmak, na który wiele osób jest mocno wyczulonych.