O czym pamiętać przy montażu telewizora na ścianie?

Montaż telewizora na ścianie jest  wygodnym i opłacalnym rozwiązaniem. Zakup specjalnego uchwytu jest bowiem dużo tańszy niż zakup szafki pod urządzenie. Często nawet uchwyt wchodzi w skład zestawu akcesoriów do telewizora. Ponadto tak zamontowany ekran zajmuje znacznie mniej miejsca i często oglądanie go jest po prostu wygodniejsze. O czym jednak należy pamiętać przy samodzielnym montażu telewizora na ścianie?

telewizorOdpowiednie umiejscowienie

Przed podjęciem decyzji o montażu urządzenia na ścianie warto przede wszystkim dobrze wybrać miejsce jego ustawienia. Telewizory montowane na ścianach często są przez amatorów ustawiane w taki sposób, że długotrwałe ich oglądanie wywołuje ból barków lub jest po prostu niewygodne. Urządzenie powinno bowiem zawsze znajdować się na linii wzroku. Dobrym rozwiązaniem są również specjalne, ruchome uchwyty, które umożliwiają obrót ekranu i dostosowanie jego nachylenia.

Dobranie uchwytu do wagi telewizora

Warto pamiętać, że im większej rozdzielczości telewizor, tym jest cięższy. Przy zakupie uchwytu należy więc bezwzględnie uwzględnić wagę telewizora. Lepiej kupić uchwyt przeznaczony do cięższych telewizorów, niż do tańszych. Nieodpowiednie dobranie uchwytu lub jego nieprawidłowe przykręcenie może bowiem sprawić, że telewizor zwyczajnie spadnie i się rozbije. A tego chciałaby uniknąć każda osoba montująca urządzenie na ścianie.

Mierzyć siły na zamiary

Profesjonalny montaż telewizora na ścianie wbrew pozorom wcale nie należy do łatwych. Dlatego amatorzy powinni bezwzględnie przestrzegać instrukcji i podchodzić do zadania bardzo cierpliwie. Ponadto, jeśli dobranie uchwytu i jego montaż wydaje się zbyt trudne, nie należy robić tego na siłę samodzielnie. Zawsze warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą prawidłowo zamontować urządzenie na ścianie. Ceny nie są zbyt wygórowane, a przecież zawsze lepszym rozwiązaniem jest wydanie kilkudziesięciu złotych więcej, niż dopuszczenie do rozbicia drogiego, nowego urządzenia.