Dla kogo są odkurzacze piorące?

Wysokiej klasy odkurzacz piorący może okazać się dobrym wyborem nie tylko dla alergików, ale również dla osób z małymi dziećmi. Sprzęt tego typu czyści nie tylko na sucho, ale jak sama nazwa wskazuje również na mokro.

odkurzaczCo warto wiedzieć o odkurzaczach piorących?

Główny mechanizm działania odkurzaczy piorących opiera się oczywiście na zastosowaniu dwóch oddzielnych pojemników. Jeden pojemnik zawiera czystą wodę, a druki brudną. Odkurzanie na mokro ma wielu zwolenników, dlatego też sprzęt tego typu coraz częściej można spotkać w mieszkaniach. Wytwarzana piana lub para nakładana jest na zabrudzony dywan lub wykładzinę, dzięki czemu można skutecznie pozbyć się nawet trudnych do usunięcia zabrudzeń. Aby w odkurzaczu nie rozwijały się szkodliwe bakterie i wirusy, po każdym odkurzaniu należy starannie wyczyścić wszystkie części, które wchodzą w kontakt z detergentami.

Jakie zalety i wady?

Odkurzacz piorący ma nie tylko same zalety, ale również kilka wad, o których należy zawsze pamiętać. Jedną z największych zalet jest oczywiście to, że sprzęt tego typu pozwala prać dywany, wykładzinę i tapicerkę. Jedyną wadą jest z kolei wysoka cena i spore gabaryty. Niektóre odkurzacze są naprawdę bardzo ciężkie, dlatego też nie każdy poradzi sobie z operowaniem nimi. Nie można zapominać również i o tym, że sprzęt tego typu jest zdecydowanie droższy w eksploatacji, ponieważ trzeba korzystać z droższych środków piorących. Dla wielu osób sporym problemem może okazać się także konieczność mycia i suszenia pojemnika.

Czy warto?

Porządny odkurzacz piorący może okazać się doskonałym uzupełnieniem tradycyjnego odkurzacza workowego albo bezworkowego. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby używać go na sucho jako profesjonalnego odkurzacza wodnego (bez funkcji prania). Jak wspomniano powyżej odkurzacze piorące są najlepszym wyborem dla alergików, którzy dzięki filtrom wody mogą pozbyć się z domu wszystkich roztoczy. Sprzęt ten doskonale sprawdzi się nie tylko w mieszkaniu, ale również w biurze i pomieszczeniach użyteczności publicznej.