Buty ochronne – jak wybrać?

Buty robocze są bardzo częstym elementem odzieży roboczej zgodnej z zasadami BHP. Mają za zadanie chronić nas przed urazami i szkodliwym działaniem wielu substancji, jakie występować mogą w miejscu pracy. To także zabezpieczenie podczas zmiennych warunków atmosferycznych. Czym cechują się buty ochronne? Jak wybrać buty bezpieczne? O czym pamiętać?

Buty robocze

buty ochronne

Prawidłowe dobranie butów roboczych wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Trzeba pamiętać o charakterze danej pracy i od tego, jakie funkcje ma pełnić obuwie. Kolejną kwestią jest zachowanie wygody, gdyż buty bezpieczne powinny dawać komfort w każdych warunkach. W przypadku bezpieczeństwa i higieny pracy, obuwie i odzież mają konkretne oznaczenia. To bardzo ważne aspekty, gdyż dany typ obuwia bazuje na odpowiednich właściwościach i jest dostosowany do rodzaju wykonywanych obowiązków. 

Obuwie ochronne

Okazuje się, że wyróżnia się kilka typów obuwia ochronnego. Są to głównie:

  • SB – to buty BHP, jakie zapewniają bezpieczeństwo. Posiadają nosek wytrzymały na uderzenia.
  • S3 – posiada podstawowe zabezpieczenia, a podeszwa jest odporna na przebicie.
  • S2 – obuwie z podnoskiem lub noskiem, które cechuje się odpornością na absorpcję wody i przepuszczalność.
  • S1 – buty bezpieczne z zamkniętym obszarem pięty. Odznaczają się właściwościami antyelektrostatycznymi. 

Na ryku znajdziemy sporo ciekawych rozwiązań, które dopasujemy do charakteru pracy. Postawić można zarówno na trzewiki, lekkie sportowe obuwie, czy też półbuty. Co ciekawe, dostępne są nawet sandały i ochraniacze ze specjalnej folii. Nie każdy model posiada nosek, który ochroni stopę przed zmiażdżeniem, co trzeba mieć na uwadze podczas zakupu.