Zarówno balkon, jak i taras to jedne z kluczowych powierzchni w domu. Ze względu na swoją charakterystykę są narażone na czynniki zewnętrzne, które mogą prowadzić do ich uszkodzenia. Co więcej, degradacja tarasu lub balkonu może też prowadzić do dalszych zniszczej, już wewnątrz domu. O jakich zagrożeniach mowa oraz co ważniejsze, jak się przed nimi zabezpieczyć?
Wilgoć i mróz to poważne niebezpieczeństwo
Okładzina tarasu lub balkonu, która nie została zabezpieczona przed wilgocią i niskimi temperaturami, w krótkim czasie zacznie ulegać degradacji. Pojawią się pierwsze pęknięcia i odklejenia okładziny. W międzyczasie dojdzie do rozwoju pleśni, a z czasem do korozji płyty konstrukcyjnej. Co gorsza, wilgoć i związane z nią konsekwencje w postaci m.in. grzyba mogą szybko pojawić się wewnątrz domu. Można się jednak zabezpieczyć, stosując masy uszczelniające taras i balkon.
Skuteczna hydroizolacja
Prawidłowo nałożona hydroizolacja nie pozwoli wilgoci na przedostanie się przez okładzinę. Niezależnie od rodzaju płytek, czy też fug. Nie można jednak zapominać, że masa uszczelniająca na balkon jest dostępna w sprzedaży w wielu różnych formach – https://budujmy.eu/pl/menu/masy-uszczelniajace-1012.html. W praktyce oznacza to rozbieżności nie tylko w ich składach, ale także w skuteczności oraz w powierzchniach, na których mogą być stosowane. Obecnie masa uszczelniająca wodoszczelna może wystąpić w formie:
- jednoetapowej,
- dwuetapowej sztywnej,
- dwuetapowej elastycznej.
Co wpływa na dobór hydroizolacji?
Na dobór masy uszczelniającej wpływa m.in.:
- miejsce jej nałożenia (taras, czy też balkon)
- ilość możliwych naprężeń konstrukcyjnych,
- ilość możliwych naprężeń materiałowych,
- powierzchnia okładziny,
- możliwość pojawienia się zarysowań.
Przykładowo duża powierzchnia styku między okładziną a ścianą jest jednym czynników prowadzących do powstawania naprężeń. Dlatego w takiej sytuacji warto postawić na elastyczną masę uszczelniającą.