Czym jest klej dwuskładnikowy? Niczym innym jak preparatem, za właściwości którego odpowiadają dwa składniki – klejący i utwardzający. W sprzedaży dostępny jest zazwyczaj jako zestaw dwóch tubek, których zawartość należy ze sobą dokładnie wymieszać.
Na co uważać stosując klej dwuskładnikowy?
Przede wszystkim należy ze szczególną starannością połączyć ze sobą utwardzacz oraz substancję klejącą (w większości tego typu preparatów jest to żywica, rzadziej akryl). Niedokładne wymieszanie składników kleju będzie skutkowało zmniejszeniem trwałości preparatu – zwłaszcza w momencie, kiedy klejone elementy zostaną poddane działaniu silnego światła słonecznego lub niskiej temperatury. Tak samo ważne jest równomierne rozprowadzenie preparatu na powierzchniach materiałów, które chcemy skleić. W przypadku klejów dwuskładnikowych nie jest to proste, ponieważ charakteryzują się one dużą gęstością oraz wysoką lepkością.
Jak ułatwić sobie aplikację kleju dwuskładnikowego?
Producenci klejów wyszli na przeciw potrzebom swoich klientów – problemy z aplikacją preparatu klejącego można zażegnać inwestując w specjalny pistolet do kleju dwuskładnikowego. Urządzenie to pozwala na dokładne rozprowadzenie preparatu na klejonej powierzchni – także w miejscach, do których dostęp jest utrudniony oraz w ewentualnych szczelinach. Ponadto sprzęt tego typu znacznie skraca czas pracy z użyciem kleju – precyzyjne naniesienie produktu już za pierwszym razem pozwala na uniknięcie czasochłonnych poprawek.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Pistolet do kleju dwufazowego posiada jeszcze jedną ogromną zaletę: pozwala on na aplikację preparatu w sposób bezpieczny. Ręczna aplikacja preparatu wiąże się z ryzykiem przypadkowego kontaktu kleju ze skórą, co skutkować może poparzeniem i uszkodzeniem zewnętrznych warstw naskórka.