Fuga pod wpływem upływu czasu może w niektórych miejscach wykruszyć się lub popękać. Wyblaknie jej kolor lub tak bardzo wniknie w nią bród, że trudno wydobyć z niej dawny blask pomimo dokładnego szorowania szczotką z użyciem specjalnych środków czyszczących.
Co zrobić, aby fuga do płytek znów była jak nowa?
Popękaną spoinę musimy wyciągnąć ze szpar i uzupełnić szczelinę świeżą warstwą masy. Następnie trzeba będzie dobrać ten sam kolor farby, jaki ma stara fuga i pomalować. Można też wybrać inny kolor, by nadać świeżości we wnętrzu.
Do wyskubania zniszczonej fugi należy użyć np. śrubokręta z płaską końcówką. Są także dostępne specjalne rylce do fug. Najlepiej użyć wiertarki z końcówką do szlifowania fug.
Przy posługiwaniu się wiertarką trzeba zachować szczególną ostrożność. Łatwo bowiem o uszkodzenie pobliskiej płytki. Wyczyszczone szpary ze zniszczonej spoiny zapełniamy nową fugą i kolorujemy – zobacz.
Czy fuga do białych płytek musi być biała?
Białe fugi są jak najbardziej odpowiednie do białych płytek, gdy marzy nam się nieskazitelnie biała ściana lub podłoga wyłożona białymi kafelkami.
Wybranie jednak kontrastowego koloru fugi może wnętrze ożywić, dodać mu charakteru. W podobny sposób zadziałają delikatne barwy fugi, które ożywią pomieszczenie nieco łagodniej. Stonują je, dodając spokojnej harmonii.
Dlaczego fuga do łazienki pokrywa się pleśnią?
Fuga jest wąskim paskiem wypełniającym szczelinę między płytkami. Kafelki są wyżej od fugi, czyli spoina ma postać zagłębionego rowka. Z tego powodu brud w postaci kurzu i roztoczy osiada w nim i gromadzi się tam każdego kolejnego dnia.
Dodatkowo stale panująca wilgoć i chłód w łazience to pożywka dla pleśni i grzybów. W zagłębieniach między płytkami mają doskonałe środowisko do rozmnażania. Aby temu zapobiec, warto utrzymywać fugi w czystości, często je myjąc.
Należy także łazienkę wietrzyć i dobrze ogrzewać. Prawidłowa wentylacja, ciepło i suchość to sposób na brak możliwości rozmnażania się zarodników pleśni.