Klej jest produktem, który może się przydać w wielu przypadkach. Jest wiele rodzajów kleju, a jednym z nich jest klej rozpuszczalnikowy, który ma wszechstronne zastosowanie. W jakich branżach jest on używany?
Kleje rozpuszczalnikowe – gdzie stosować?
Klej rozpuszczalnikowy ma w składzie oprócz bazy także rozpuszczalnik, dzięki któremu zachowuje on płynną konsystencję podczas aplikacji. Rozpuszczalnik dodatkowo niweluje drobne zabrudzenia pozostawione na klejonej powierzchni. Bardzo często wykorzystywany jest w budownictwie do klejenia różnego rodzaju elementów. Można połączyć cegłę z tkaniną lub stalą, a także płytę gipsowo-kartonową z ceramiką. Przy wykonywaniu mebli oraz produkcji urządzeń jest również często używany ze względu na odporność na zmienne czynniki. Jeśli ma on połączyć elementy, na które będą oddziaływać bardzo wysokie temperatury, to wówczas najlepiej użyć kleju termicznego, który dodatkowo jest odporny na spaliny, chemikalia i kwasy.
Jak używać kleju rozpuszczalnikowego?
Kleje rozpuszczalnikowe przede wszystkim powinny być aplikowane wedle wskazań producenta. Wybierając konkretny produkt, należy zapoznać się dokładnie z jego przeznaczeniem. Klej rozpuszczalnikowy po nałożeniu na daną powierzchnię musi odparować. W temperaturze pokojowej zajmuje to około 15 minut, po czym można w ciągu 2 godzin połączyć ze sobą klejone elementy. W sklepach można znaleźć kleje rozpuszczalnikowe dwuskładnikowe. Jedna część to klej, a druga to utwardzacz. Należy pamiętać, że żywotność takiego produktu jest znacznie krótsza po wymieszaniu obu składników, jednak taki produkt pozwala dodatkowo wzmocnić strukturę. Najważniejsze jest to, aby wybierać produkty znanych marek i czytać etykiety. Tylko odpowiednio dobrany klej doskonale zespoi ze sobą elementy, które będą trwałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych.