Solar do basenu, czyli prosty sposób na ciepłą wodę

Baseny ogrodowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością i chętnie korzystają z nich zarówno dzieci, jak i dorośli. Aby zwiększyć komfort korzystania ze sprzętu, warto pomyśleć o urządzeniu do podgrzewania wody. Nowoczesne solary basenowe wykorzystują ciepło słoneczne do podniesienia temperatury wody.

Jak działają solary basenowe

Solar do basenu to sprzęt, który charakteryzuje się prostą i niezawodną konstrukcją. Do jego wytworzenia najczęściej używa się płyt lub paneli wykonanych z wytrzymałych tworzyw sztucznych w kolorze czarnym. W ich wnętrzu umieszczone są rurki, przez które przepływa woda basenowa. Czarny solar umieszczony w nasłonecznionym miejscu szybko nagrzewa się do wysokiej temperatury, oddając ciepło wodzie basenowej, która przez niego przepływa. Przyjmuje się, że powierzchnia tego rodzaju kolektora słonecznego powinna wynosić minimum połowy powierzchni lustra wody. Odpowiednio dobrany sprzęt pozwala podnieść temperaturę w basenie nawet o 8°C.

solar do basenu

Cechy solarów basenowych

Solary do basenu to urządzenia, które wykorzystują czystą i darmową energię cieplną ze słońca. Dzięki temu użytkownik nie musi ponosić kosztów ogrzewania wody. Prosta konstrukcja sprawia, że tego rodzaju sprzęt charakteryzuje się długą żywotności. To sprawia, że inwestycja w kolektor bardzo szybko się spłaca. Urządzenie nie wymaga konserwacji i może być użytkowane nie tylko latem, ale również wiosną i jesienią. Podstawową wadą kolektorów jest to, że skuteczność ich działania uzależniona jest od warunków pogodowych. Kiedy słońce schowa się za chmurami, urządzenie nie będzie działać.