Kleje błyskawiczne – zastosowanie i charakterystyka

Kleje błyskawiczne są szczególną rodziną klejów. Przede wszystkim wolne są od rozpuszczalników i w większości przypadków są przezroczyste. Cechują się konsystencją zarówno rzadką, jak i gęstą, a także galaretowatą masą;. Stosowane są głównie do bardzo małych szczelin.

Klej błyskawiczny – charakterystyka

Kleje tego typu polimeryzują z lekko zasadowymi powierzchniami. Aby nastąpił proces utwardzania, który trwa zaledwie kilka sekund, potrzebna jest wilgotność powietrza i powierzchni klejonej. Bez wątpienia najlepszymi warunkami do tego procesu będą warunki z temperaturą pokojową. Kleje te często nazywa się sekundowymi.

Aby przyspieszyć proces klejenia można użyć aktywatora, który zlikwiduje niepożądany efekt wykwitów na wrażliwych powierzchniach tworzyw. Do sklejenia tworzyw trudno-sklejalnych należy użyć specjalnego aktywatora, czyli primera.

Jak użyć kleju błyskawicznego?

Kleje tego typu nanosimy bardzo oszczędnie na jedną z klejonych powierzchni. Oczywiście trzeba pamiętać, iż części klejone należy szybko łączyć z powodu krótkiego czasu przydatności kleju po jego aplikacji. Dlatego też klej ten idealnie nadaje się do klejenia małych elementów.

kleje błyskawiczne

Klej cyjanoakrylowy – zastosowanie

Klej tego typu służy przede wszystkim do klejenia drobnych elementów metalowych, a także z gumy i tworzyw sztucznych. Ponadto świetnie nadaje się do klejenia O-ringów. Skutecznie łączy drobne elementy ze stali i metali kolorowych. Nadaje się on również do napraw drobnych elementów z tworzyw sztucznych.

Rodzaje klejów

Kleje błyskawiczne dzielimy na:
– etylowe, które znakomicie łączą gumę oraz kauczuk
– metylowe, które łączą metale i ferryty
– alkoksyetylowe, które nie powodują efektu „dymienia”
– butylowe, które przystosowane są do delikatnych tworzyw sztucznych
– propylowe, które są bardzo wytrzymałe mechanicznie.