Klej do łożysk – niezbędnik każdego mechanika

Zdecydowanie każdy kto kompletuje zaopatrzenie swojego warsztatu mechanistycznego powinien udać się do sklepu z chemią budowlaną i kupić dobry klej do łożysk. Łożyska są niezbędne w praktycznie każdym ruchomym mechanizmie, a przeznaczony do nich klej znacznie ułatwia montaż i zapobiega wypadaniu pierścieni łożyskowych. Zdarza się to częściej niż mogłoby się wydawać, dlatego kleje do łożysk są koniecznością we wszystkich warsztatach.

Czym właściwie są łożyska?

Łożyskami nazywa się mechanizm, złożony zwykle z dwóch pierścieni i znajdującego się między nimi wypełnienia, który znacznie ułatwia ruch obrotowy we wszelkich maszynach. Bez łożyska części maszyny ciągle ocierałyby się o siebie, wyniszczając się na wzajem. Można powiedzieć, że łożysko pośredniczy między obracającą się częścią maszyny, a obudową, wewnątrz której ma ona być zamontowana. Gdy między tymi dwoma elementami znajdzie się dobre łożysko ruch przebiega płynnie i bezproblemowo, a maszyny mogą być eksploatowane znacznie dłużej bez widocznych uszkodzeń. Na tej stronie można znaleźć więcej szczegółów.

klej do łożysk

Po co kupować klej do łożysk?

Mimo tego jak pomocne w mechanice są łożyska, często zdarza się, że zwyczajnie wypadają one ze swojej obudowy. Dzieje się tak zwłaszcza podczas konserwacji łożysk i mechanizmów obrotowych, ale niekiedy dochodzi do sytuacji, w której sam nacisk powodowany przez maszynę wyrzuca łożysko ze swojego miejsca. Właśnie dlatego profesjonaliści zawsze montują łożyska z użyciem specjalnego kleju, który doskonale stabilizuje metalowe pierścienie, jednocześnie nie zakłócając przebiegu ich obrotowego ruchu. Po zaschnięciu klej ten jest praktycznie nie do zdarcia, a łożyska nie będzie się dało usunąć nawet umyślnie używając siły. Oczywiście substancję da się łatwo rozpuścić, jednak trzeba do tego temperatury sięgającej aż 250 stopni Celsjusza. Dzięki temu nawet w fabrykach przemysłowych, w których zwykle jest bardzo gorąco, klej będzie zawsze spełniał swoje zadanie.