Farba elewacyjna powinna przede wszystkim być dobrej jakości. Służy do odpowiedniego krycia podłoża. Bardzo ważnymi cechami jest: mechaniczna odporność, podatność na zmywanie czy zachowanie trwałości barwy wraz z upływem czasu.
Farba elewacyjna – rodzaje
Producenci farb elewacyjnych oferują różne rodzaje tych produktów. Różnią się od siebie przede wszystkim spoiwem dodanym do ich produkcji. Będzie to miało ogromny wpływ na właściwości, a także możliwości zastosowania farby fasadowej. W najpopularniejszych farbach elewacyjnych zastosowano syntetyczną żywicę polimerową – jest to związek organiczny. Warto podkreślić, że farby elewacyjne przeważnie sprzedawane są jako gotowe produkty do zastosowania. Przeważnie znajdują się w sporych opakowaniach – wiaderka o pojemności dziesięciu litrów.
Dobra farba elewacyjna – co to oznacza?
Prawidłowo dobrana farba elewacyjna będzie chronić fasadę przed negatywnym wpływem warunków atmosferycznych. Powinna być przede wszystkim odporna na wodę, która może przyczynić się do znacznego uszkodzenia tynku bądź głębiej położonych warstw ściany. Trzeba też wspomnieć o tym, że prawidłowo dobrana farba elewacyjna będzie nadawać fasadzie trwałego koloru. Ponadto powinna umożliwić zmycie z niej brudu przez padający deszcz. Warto podkreślić, że farba elewacyjna będzie utrzymywać wysoki poziom izolacyjny w przypadku cieplnych ścian.
Akrylowe farby elewacyjne
Nowoczesne akrylowe farby fasadowe stale zyskują na popularności. Jest tak dlatego, bowiem są dostępne w małych cenach i bogatych kolorystykach. Spoiwem tego produktu jest syntetyczny polimer akrylowy. Tego typu farby zapewniają wysoką przyczepność do podłoża. Ponadto powinny zapewnić paroprzepuszczalność oraz nasiąkliwość wodą. Farba akrylowa świetnie nadaje się do malowania tynków, betonu, a także płyt włókno-cementowych.