Beton to nieodłączny element przede wszystkim inwestycji budowlanych. Jest również powszechnie stosowany podczas prac remontowych i wykończeniowych w domach, na posesjach, a nawet w ogrodach. Dodatki do betonu dostępne w sklepach pozwalają na pewne zmiany w jego właściwościach.
W jakim celu stosuje się dodatek do cementu?
Jego głównym zadaniem jest zmiana i poprawa właściwości zapraw cementowych powszechnie stosowanych w pracach budowlanych, remontowych i wykończeniowych. W sposób znaczący może on modyfikować właściwości świeżej zaprawy jak i stwardniałego cementu. Związane jest to przede wszystkim ze stale rosnącymi wymogami co do jakości i trwałości betonu obecnego w inwestycjach budowlanych. Regulują je specjalne normy, a chodzi przede wszystkim o wytrzymałość i solidność powstających budynków.
Rodzaje domieszek do betonu
Obecnie na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów tych produktów, które w różny sposób oddziałują na cement. Główny podział to dwa podstawowe typy, czyli I oraz II. Każdy z nich obejmuje nieco inne domieszki do betonu. Do typu I zalicza się takie preparaty, które w niewielkim stopniu modyfikują właściwości cementu. Są to przede wszystkim pigmenty oraz wypełniacze. Te pierwsze zmieniają kolor, a te drugie, np. mączka wapienna, pozytywnie wpływa na łatwość układania i zagęszczenia mieszanki betonowej.
Typ II – czym się charakteryzuje?
Dodatkami do betonu typu II w znacznie większym stopniu zmodyfikujemy właściwości betonu. Są to przede wszystkim:
- pył krzemionkowy,
- popiół lotny krzemionkowy,
- granulowany żel wielkopiecowy.
W zależności od rodzaju mogą one mieć właściwości napowietrzające, przyspieszające twardnienie, opóźniające wiązanie, uszczelniające oraz wiele innych, które stosuje się stosowanie do efektów, jakie chce się uzyskać w konstrukcjach betonowych.