Fuga cementowa elastyczna to produkt, który jest połączeniem uniwersalnych fug cementowych oraz specjalnych dodatków, np. modyfikatorów polimerowych, które sprawiają, że spoiny są bardziej odporne na uszkodzenia. W sprzedaży dostępne są jeszcze fugi elastyczne, które posiadają jeszcze więcej zalet. Jakie są ich właściwości?
Wytrzymałość, odporność i szczelność
Zastosowane w fugach elastycznych komponenty sprawiają, że spoiwa bardzo dobrze trzymają się brzegów płytek oraz tworzą szczelne spoiny odporne na różnorodne czynniki, w tym przede wszystkim na:
- wilgoć i parę wodną,
- zmienne warunki atmosferyczne, w tym mróz i promieniowanie słoneczne,
- pęknięcia i uszkodzenia mechaniczne,
- detergenty i szorowanie,
- pleśnie, grzyby i bakterie.
Poza tym są bardzo łatwe do utrzymania w czystości i latami zachowują swoje intensywne kolory.
Zastosowanie tego rodzaju fug
Fuga elastyczna może być stosowana zarówno w środku, jak i na zewnątrz jako komponent do spajania takich materiałów budowlanych jak:
- płytki ceramiczne,
- płytki z kamieni naturalnych,
- klinkier,
- konglomeraty,
- mozaika szklana i marmurowa itp.
Sprawdzą się w przestrzeniach, gdzie panuje większa wilgoć, np. w łazienkach, kuchniach, basenach, a także posadzkach przemysłowych, które jednak nie są narażone na działanie agresywnych substancji chemicznych. Tworzą szczelne i higieniczne spoiny, które odznaczają się znacznie lepszą wytrzymałością od fug cementowych.
Jeśli chodzi o fugi cementowe elastyczne, to przede wszystkim mają zastosowanie na takich powierzchniach, gdzie może dochodzić do odkształceń w wyniku bardzo różnych czynników (https://budujmy.eu/pl/menu/fuga-elastyczna-943.html). Są one również niezastąpione tam, gdzie zostało zainstalowane ogrzewanie podłogowe. Znacznie lepsze parametry pod względem ich elastyczności sprawiają, że spoiny w posadzkach nie ulegają pęknięciom.