Wszystko o klejach anaerobowych

Połączenia gwintowe często wymagają odpowiedniego uszczelnienia. Spoiwem, które doskonale radzi sobie z łączeniem metali, jest klej anaerobowy. Taki klej po odcięciu dopływu powietrza zmienia swój stan skupienia i tworzy twardo-elastyczne połączenie.

Jak działa klej anaerobowy?

Metale są dla klejów anaerobowych katalizatorem, które wywołują reakcję ich utwardzania po odcięciu dostępu do tlenu. Takie kleje nadają się więc doskonale do uszczelniania trwałych połączeń. Klej do śrub po utwardzeniu staje się polimerem, dlatego tez często określany jest jako tworzywo sztuczne w płynie. Większość rodzajów kleju może zostać wystawiona na działanie bardzo wysokich temperatur.

Jak szybko schnie klej do śrub?

Kleje anaerobowe schną przede wszystkim w zależności od intensywności z jaką zachodzi reakcja stymulowana przez katalizator. Poszczególne materiały mogą zostać podzielone na te aktywne oraz pozostałe, które zwykło określać się mianem nieaktywnych. Do pierwszej grupy zalicza się miedź oraz jej stopy, stal konstrukcyjna, żeliwo oraz niehartowana stal węglowa. Materiałami nieaktywnymi są natomiast stale wysokostopowe, powierzchnie galwanizowane oraz aluminium.

Zastosowanie kleju anaerobowego

Kleje anaerobowe można podzielić ze względu na siłę ich wiązania. Te o mniejszej wytrzymałości mechanicznej służą przede wszystkim do zabezpieczenia i wzmocnienia ruchomych elementów takich jak śruby i gwinty. Mocniejsze kleje przemysłowe są stosowane tam, gdzie łączenia narażone są na duże przeciążenia.