Dodatki do betonu – co trzeba o nich wiedzieć?

Beton to nieodłączny element przede wszystkim inwestycji budowlanych. Jest również powszechnie stosowany podczas prac remontowych i wykończeniowych w domach, na posesjach, a nawet w ogrodach. Dodatki do betonu dostępne w sklepach pozwalają na pewne zmiany w jego właściwościach.

W jakim celu stosuje się dodatek do cementu?

Jego głównym zadaniem jest zmiana i poprawa właściwości zapraw cementowych powszechnie stosowanych w pracach budowlanych, remontowych i wykończeniowych. W sposób znaczący może on modyfikować właściwości świeżej zaprawy jak i stwardniałego cementu. Związane jest to przede wszystkim ze stale rosnącymi wymogami co do jakości i trwałości betonu obecnego w inwestycjach budowlanych. Regulują je specjalne normy, a chodzi przede wszystkim o wytrzymałość i solidność powstających budynków.

Rodzaje domieszek do betonu

Obecnie na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów tych produktów, które w różny sposób oddziałują na cement. Główny podział to dwa podstawowe typy, czyli I oraz II. Każdy z nich obejmuje nieco inne domieszki do betonu. Do typu I zalicza się takie preparaty, które w niewielkim stopniu modyfikują właściwości cementu. Są to przede wszystkim pigmenty oraz wypełniacze. Te pierwsze zmieniają kolor, a te drugie, np. mączka wapienna, pozytywnie wpływa na łatwość układania i zagęszczenia mieszanki betonowej.

Typ II – czym się charakteryzuje?

Dodatkami do betonu typu II w znacznie większym stopniu zmodyfikujemy właściwości betonu. Są to przede wszystkim:

  • pył krzemionkowy,
  • popiół lotny krzemionkowy,
  • granulowany żel wielkopiecowy.

W zależności od rodzaju mogą one mieć właściwości napowietrzające, przyspieszające twardnienie, opóźniające wiązanie, uszczelniające oraz wiele innych, które stosuje się stosowanie do efektów, jakie chce się uzyskać w konstrukcjach betonowych.

https://budujmy.eu/pl/menu/dodatki-do-betonu-919.html