Basen rozporowy – prosty sposób na upały

Lato to okres, w którym wiele osób poszukuje ochłody nad wodą. Niektóre z nich znajdują ją nad okolicznymi zbiornikami, jednak są i takie, dla których wyjazd nad nie nie jest możliwy. Ciekawą alternatywą dla posiadaczy domów jednorodzinnych, przy których znajdują się niewielkie choćby ogródki, są łatwe do złożenia baseny rozporowe.

Basen rozporowy – podstawy korzystania

basen rozporowy

Basen rozporowy to niezwykle prosta i łatwa w użytkowaniu konstrukcja. Sama woda, znajdująca się w jego wnętrzu, utrzymuje sztywność ścian, pozwalającą na korzystanie z kąpieli. Przed napełnieniem nią zbiornika  należy oczywiście odpowiednio wypoziomować grunt, na którym znajdzie się cała konstrukcja – woda spływająca w jednym kierunku może zachwiać jej stabilnością i uniemożliwić korzystanie z basenu. Można to zrobić już po umieszczeniu go na macie, na której docelowo ma być usytuowany: woda, zbierająca się w jednym miejscu podczas wstępnych prób napełnienia, jest sygnałem, że konieczna jest zmiana lokalizacji lub dodatkowe wyrównanie gruntu. Samo rozłożenie basenu jest niezwykle proste: potrzebne jest do tego jedynie pompka (umożliwia napełnienie powietrzem zewnętrznego pierścienia) i dostęp do bieżącej wody oraz chwila wolnego czasu.

Gdzie umieścić basen rozporowy?

Najlepszą lokalizacją dla basenów rozporowych jest grunt stosunkowo twardy i stabilny – należy uświadomić sobie, że po napełnieniu zbiornika  wodą może on ważyć nawet kilkaset kilogramów. Najlepiej sprawdzi się trawiasta część ogrodu, ten rodzaj nawierzchni sprzyja bowiem utrzymaniu spoistości gruntu (zapewniają to korzenie roślin). Warto również zwrócić uwagę na bliskość kanalizacji – jest to czynnik niezwykle istotny podczas opróżniana basenu – oraz źródeł prądu elektrycznego, który zapewni funkcjonowanie pompy i filtra.