Jak oczyścić wodę w basenie?

Posiadanie basenu stelażowego np. o średnicy 366 cm być może nie rodzi zbyt dużych kosztów eksploatacyjnych, ale wymaga zastosowania odpowiedniego systemu oczyszczania i filtracji. Jakie rozwiązania są proponowane aktualnie na rynku?

Oczyszczanie mechaniczne

To najprostszy sposób filtracji wody w basenie. Należy jednak pamiętać, że przykładowy basen stelażowy 366 cm z DobreBaseny.pl charakteryzuje się dość dużą objętością, co oczywiście wpływa na zmniejszenie wydajności filtra (np. piaskowego, żwirowo – antracytowego itd.). Na szczęście większość oczyszczaczy mechanicznych posiada specjalny wskaźnik, który informuje Użytkownika o stopniu zapchania filtra. W większości modeli usuwanie zanieczyszczeń również odbywa się drogą mechaniczną, gdyż zakup nowych wkładów byłby po prostu nieopłacalny.

Oczyszczanie chemiczne

Zastosowanie oczyszczania chemicznego w filtracji dużych basenów stelażowych o średnicy 366 cm jest o wiele lepszym rozwiązaniem. W tym celu stosuje się najczęściej gotowe pływające dozowniki zawierające najczęściej związki chloru. Alternatywą dla nich są specjalne urządzenia elektrolityczne, które rozkładają solankę (sól dodaje się do wody basenowej) na sód i chlor. Proces oczyszczania wody odbywa się tu oczywiście z wykorzystaniem chloru.

Podsumowanie

Chemiczny proces oczyszczania wody basenowej jest najskuteczniejszą formą usuwania zanieczyszczeń. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu chlor, który jest o wiele tańszy niż chociażby ozonowanie.