Czym różnią się od siebie pompy do basenu?

Pompy do basenu mogą być różne. Niektóre z nich są dołączane do gotowych zestawów z basenami i niezbędnymi wężami, a inne można kupić całkowicie niezależnie. Warto, więc wiedzieć czym różnią się od siebie pompy. Na jakie parametry trzeba zwracać uwagę przy zakupie?

Wydajność

Podstawowy i najważniejszy parametr, jakim charakteryzuje się każda pompa do basenu to wydajność. Wyraża się ją w ilości wody, jaka może zostać przepompowana w ciągu godziny. Należy ją zestawić z pojemnością basenu po to, by ocenić jak długo musi działać pompa, by cała woda znajdująca się w basenie przeszła przez basen.

Rodzaj filtra

Pompy basenowe różnią się także rodzajem stosowanych w nich filtrów. Najtańsze pompy mają filtry papierowe. Są one dość tanie i łatwo je wymienić. Filtry papierowe można też dość łatwo oczyścić domowymi sposobami. Można przedmuchać je mocnym powiewem powietrza lub przepłukać pod bieżącą wodą. Sposoby te są skuteczne, ale nie pozwalają na odzyskanie pełnej wydajności pompy do basenu. Bardzo popularne są też filtry żwirowe i piaskowe. Zanieczyszczenia znajdujące się we wodzie zatrzymują się na ziarnach z różnych frakcji. Ta metoda filtracji jest bardzo skuteczna, ale czyszczenie filtru jest dużo trudniejsze niż w przypadku filtrów papierowych.