Mozaika w dowolnym pomieszczeniu

Niezależnie od tego, czy układamy mozaikę w kuchni, łazience czy innym pomieszczeniu, należy przestrzegać pewnych zasad, aby uzyskać trwały, atrakcyjny wygląd po zakończeniu remontu. Niekiedy decyzja czy wybrać mozaikę na podłogę czy na ścianę bywa kluczowa. 

Rodzaj i styl płytek 

Pierwszym krokiem powinno być odpowiednie dobranie płytek, które będą odpowiadać zarówno naszym osobistym upodobaniom jak i wybranej lokalizacji. Przykładowo bardziej wytrzymałe płytki nadają się do paneli kuchennych, delikatniejsze mogą posłużyć jako mozaika na ścianę. Do łazienki zdecydujemy się na odcienie spokojniejsze i bardziej stonowane. 

Przygotowanie powierzchni do układania płytek 

Przed układaniem płytek najważniejsze jest przygotowanie powierzchni, aby było odpowiednio gotowe. Posiadanie czystej, gładkiej powierzchni jest bardzo ważne, aby zapewnić najlepszy start. 

Ściany należy oczyścić z obecnych płytek czy tapet. W razie nierówności trzeba je wszystkie uzupełnić tynkiem, tak aby powierzchnia była jak najbardziej płaska i gładka. 

Najpierw płytki na ścianę czy na podłogę? 

Popularna opinia oparta na doświadczeniu jest taka, że łatwiej jest ułożyć pytki najpierw na ścianę, a potem dopiero mozaika podłogowa, jeśli układa się je w jednym pomieszczeniu.

Taka kolejność pozwoli utrzymać płytki mozaiki w czystości, ponieważ nie wykonuje się wtedy tak wielu prac wokół nich po ich zainstalowaniu. Dobrym rozwiązaniem jest ułożenie płytek na ścianach poza dolnym rzędem, ułożenie płytek na podłodze, a następnie ułożenie płytek w dolnym rzędzie na ścianach.