Budowa nowego domu to zawsze duże wyzwanie – zarówno na poziomie wyboru odpowiedniego projektu (czasem też działki, na której dom ma stanąć), jak i samego procesu, który nieraz trwa długi czas. Dlaczego więc nie zdecydować się na dom minimalistyczny? Czy minimalizm w budownictwie ciągle jest w modzie?
Projekty małych domów – jak wybrać odpowiedni?
Najpopularniejsze projekty domów 2021 to również dość duży wybór projektów zakładających niewielką przestrzeń mieszkalną. Jak wybrać najbardziej odpowiedni dla siebie? Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jaka powierzchnia jest nam do życia faktycznie potrzebna. Warto również wziąć pod uwagę przyszłość, choć oczywiście w tej kwestii nie zawsze można wszystko przewidzieć.
Czy mały dom ma przyszłość?
Minimalistyczne projekty bardzo małych domów to coś, co swego czasu zyskało ogromną popularność. Okazało się, że wyprowadzka na wieś, z dala od miejskiego gwaru i zgiełku nie musi być wcale bardzo droga. Wiele osób żyjących w miastach, w mieszkaniach w blokach żyje na co dzień na bardzo małej przestrzeni. Dlaczego więc nie zdecydować się również na taką przestrzeń we własnym domu? Wydaje się, że ze względu na rosnące ceny mieszkań w miastach i utrzymującą się tendencję do wyprowadzania się z dala od centów, pomysł wybudowania małego, niezbyt drogiego domu ma jak najbardziej przyszłość.
Czy mniejszy dom zawsze jest dużo tańszy?
Koszty budowy i utrzymania małego domu wydają się z perspektywy inwestorów szczególnie interesujące. Doświadczenie pokazuje, że wielkość domu jest tylko jednym z czynników, które wpływają na ostateczny koszt jego wybudowania. Oczywiście mniejsza powierzchnia oznacza też mniej koniecznych materiałów, krótszy czas wykonania itd., ale w praktyce różnica w cenie nie zawsze jest tak duża, jak by się można było spodziewać. Bez wątpienia jednak znacznie mniejszy jest koszt utrzymania małego domu. Dużą różnicę robi przede wszystkim ogrzewanie zimą, będące jednym z najważniejszych punktów domowych budżetów.