Jak działa klej poliuretanowy?

W różnych dziedzinach przemysłu wykorzystywane są kleje, dlatego bardzo duża jest różnorodność dostępnych produktów. Kleje poliuretanowe zasługują na szczególną uwagę, ponieważ są stosowane w specjalistycznych systemach klejenia. Takie kleje są przydatne do zastosowań budowlanych, przemysłowych oraz dekarskich. 

Czym jest klej poliuretanowy

klej poliuretanowy

Klej poliuretanowy pozwala uzyskać bardzo trwałe spoiny, dlatego sprawdzą się idealnie do łączenia różnych konstrukcyjnych elementów. Nie jest tajemnicą, że mogą być wykorzystywane w szerokim zakresie temperatur, ponieważ tworzą odporne na drgania i wytrzymałe spoiny. Są używane zarówno do łączenia nieorganicznych, jak i organicznych materiałów. Cechują się bardzo dużą elastycznością i do tego są odporne na wilgoć. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że pod wpływem wody nie zmieniają swoich właściwości. Uniwersalnym środkiem jest nowoczesny klej poliuretanowy, a żywice syntetyczne stanowią jego podstawę. Jest to klej, który cechuje się dużą odpornością na działanie negatywnych warunków atmosferycznych, a także na drgania i wahania temperatur.

Właściwości klejów poliuretanowych

Klej jest bardzo elastyczny i zapewnia dobrą przyczepność i dużą siłę klejenia. Spoiwo jest bezbarwne i praktycznie niewidoczne, więc ciężko jest je w ogóle zauważyć. Klej poliuretanowy sprawdzi się doskonale w przypadku klejenia pokryć dachowych i materiałów termoizolacyjnych. Rodzaj kleju powinien być dobrany w zależności od typu klejonej powierzchni, a także otoczenia, w którym spoina będzie pracować. Podsumowując, klej poliuretanowy jest w stanie połączyć powierzchnie, takie jak drewno, styropian, plastik, beton, guma, a nawet kamień.