Tarcze

Wybór odpowiednich narzędzi jest kluczowy podczas pracy na różnych materiałach. Najlepiej jest wybierać sprzęt, który jest wytrzymały i odporny na wahania temperatur. Żeby przeprowadzić proces obrabiania metalu potrzebujemy sprawne tarcze do cięcia. Oczywiście należy pamiętać, że praca tarczami do metalu różni się znacząco od pracy nad drewnem. Przede wszystkim metal jest znacznie twardszym surowcem. Najwięcej uwagi powinniśmy poświęcić twardości tarczy. To od tego parametru zależy przede wszystkim jakość cięcia metalu.

Wybór właściwej tarczy

Jeżeli tarcza nie będzie wystarczająco twarda, to stosunkowo szybko ulegnie stępieniu i stanie się bezużyteczna. Jeżeli wybierzemy właściwą tarczę to możemy mieć pewność, że praca będzie przebiegać znacznie szybciej oraz przyjemniej. Należy pamiętać, żeby do materiałów twardych wybierać tarcze miękkie, natomiast do materiałów miękkich wybieramy tarcze twarde. Twarde materiały znacznie szybciej spowodują stępienie tarczy i dlatego przy tarczach miękkich ścierniwo, które uległo stępieniu zostaje szybko usunięte.

Zastosowanie tarcz twardych

Dlatego przyspiesza to całą pracę oraz sprawia, że wszystko idzie płynniej. Tarcza twarda na materiałach miękkich sprawdza się idealnie, ponieważ pozwala na długą, nieprzerwaną pracę. Wybór tarczy powinien również poruszać kwestię rozmiaru. Zazwyczaj standardowe tarcze do cięcia posiadają średnicę otworu 22,2 mm. Jednak możemy oczywiście wybrać większy rozmiar. Standardowy powinien w zupełności wystarczyć do podstawowych prac nad obróbką twardych oraz miękkich metali.