Dlaczego projekty domów parterowych są najbardziej popularne?

Projekty domów parterowych, w tym także z użytkowym poddaszem, cieszą się największą popularnością u inwestorów. Widać to wyraźnie w polskim krajobrazie. Na wsiach coraz mniej jest domów piętrowych, za to coraz więcej atrakcyjnych parterowych budynków.

Duża działka – dom parterowy, mała działka – dom piętrowy

W takich miejscowościach, gdzie działki są stosunkowo tanie, można sobie pozwolić na zakup większej powierzchni, Warto więc postawić tam dom parterowy. Ma on wiele zalet:

  • wszystkie pomieszczenia na jednej kondygnacji ułatwiają komunikację, co zwłaszcza dla osób starszych i rodzin z małymi dziećmi jest dużym ułatwieniem,
  • budowa i eksploatacja generuje mniejsze koszty (budowa trwa krócej, nie wymaga specjalistycznego sprzętu jak w przypadku domu piętrowego; łatwiej jest dom ogrzać),
  • prosty jest podział na strefę dzienną i strefę nocną (część dzienna- od strony bardziej nasłonecznionej),
  • ogród jest przedłużeniem domu (wyjście z salonu prowadzi na taras, ten zaś łączy się z ogrodem).

Natomiast, gdy działka jest mała, jedynym wyjściem, by zaspokoić potrzeby dużej rodziny, jest budowa domu piętrowego. Zawsze warto zostawić choćby kilkanaście arów na ogród.

Dom parterowy daje wiele możliwości

W projektach domów parterowych widoczna jest kreatywność projektantów. Można przejrzeć tysiące projektów, a każdy jest inny. Wydaje się, że dom parterowy daje niewielkie możliwości zmian, a tymczasem każdy projekt jest inny. Budynki różnią się nie tylko powierzchnią, a wnętrza metrażem, ale różna jest liczba i  rozmieszczenie pomieszczeń, różne detale wykończenia elewacji, materiały budowlane i wykończeniowe itp.

Nawet gdy inwestor korzysta z gotowego katalogu, może w wybranym projekcie wprowadzić własne zmiany. Projekty domów parterowych nie muszą być i nie są nudne.

Oznaczone