Do czego są potrzebne ochronniki słuchu w czasie pracy?

W niektórych miejscach pracy pracownicy są narażeni na głośny hałas, który negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników. Hałas jest często przyczyną powstawania bólów głowy, rozdrażnień czy powoduje ogólne pogorszenie się zmysłu słuchu. Pracodawcy według przepisów mają obowiązek wręczać pracownikom ochronniki uszu w momencie, kiedy hałas w miejscu pracy przekracza 86dB. Taka ochrona uszu pomaga pracować bezpiecznie, wydajnie i komfortowo.

Kiedy potrzebne są ochronniki słuchu?

Do skutecznej ochrony uszu w czasie pracy i w życiu prywatnym powstały ochronniki słuchu, dzięki którym zmysł słuchu nie zostanie uszkodzony. Przebywanie w uciążliwym hałasie niesie za sobą niebezpieczne i szkodliwe skutki. Istnieje kilka rodzajów ochrony uszu, są to między innymi.

  •  zatyczki do uszu – są niezbędne w momencie, kiedy pracownik jest narażony na hałas w ciągu ośmiogodzinnej pracy.
  •  nauszniki ochronne – są stosowane w pracy, gdzie jest zmienne natężenie hałasu.

Stosowanie nauszników czy zatyczek do uszu jest niezbędne, by zachować bezpieczeństwo, wygodę i wysoki komfort podczas wykonywanej pracy. Ochronniki słuchu są tak samo potrzebne, jak odpowiednia odzież ochronna w miejscu pracy. Mają za zadanie izolować i tłumić głośne dźwięki otoczenia.

Ochronniki Słuchu

Jak prawidłowo stosować ochronniki słuchu, na co zwracać uwagę?

Izolacja i tłumienie dźwięków przy ochronnikach słuchu jest tylko wtedy, kiedy są dobrze dopasowane. Zatyczki do uszu czy inne ochronniki słuchu powinny dobrze przylegać do głowy, powinny być stabilne i lekkie. Nauszniki, które spadają z głowy, przesuwają się lub są za duże, nie chronią odpowiednio narządu słuchu i psują komfort pracy. Ważne jest to, by zwrócić uwagę na rozmiar nauszników, to czy nie uciska pracownika i czuje się w nich komfortowo i wygodnie. Przed wyborem ochronników słuchu należy też sprawdzić, w jakim stopniu niwelują hałasy.