Trzeba przyznać, że klientom biur architektonicznych „przejadły się” domy w stylu dworkowym, których pełno w naszym krajobrazie. Dlatego też coraz więcej zainteresowania wzbudzają nowoczesne projekty domów. Jakimi cechami odznaczają się takie domy?
Nowoczesność – opozycja do tradycji
Jeśli wyobrażamy sobie, że nowoczesność w budownictwie jednorodzinnym oznacza nietypowe, ekskluzywne rozwiązania architektoniczne, niezwykłe pomysły projektanta, fantastyczne rozwiązania itp. to owszem, mamy rację, ale tylko w małej części. Awangardowe projekty stanowią tylko niewielką część ofert, rzadko są realizowane a już zrealizowane są tylko ciekawostką, jednorazowym wydarzeniem traktowanym jak cielę z dwiema głowami.
Natomiast w codziennym życiu o nowoczesnych projektach domów należałoby mówić jako o ciekawej alternatywie wobec rozpowszechnionego stylu dworkowego. Ten zaś wyróżnia się m.in. takimi elementami jak czterospadowy wysoki dach, ganek z kolumnami, nieduże okna, bryła budynku na podstawie wielokąta.
Styl nowoczesny pozostaje w opozycji do takich projektów. Jego charakterystyczne cechy to:
-prosta, zwarta bryła na planie kwadratu lub prostokąta,
-płaski lub dwuspadowy dach,
-duże przeszklenia,
-minimalizm, rezygnacja z ozdobnych detali.
Nowoczesność równa się energooszczędność
Nowoczesne projekty domów uwzględniają konieczność oszczędzania energii. Takie są wymogi naszych czasów. Energooszczędność osiąga się między innymi dzięki:
-podwyższonej izolacyjności ścian, dachu, podłóg, okien i drzwi,
-wentylacji z odzyskiem ciepła,
-wykorzystaniu pompy ciepła, ogniw fotowoltaicznych czy kolektorów słonecznych,
– wykorzystaniu ciepła i światła słonecznego do ogrzania i oświetlenia wnętrz.
Budowa takiego domu podwyższa koszty inwestycji, ale tańsza jest późniejsza eksploatacja budynku.