Keramzyt a odpowiedni drenaż w doniczkach

Uprawa roślin wymaga zaangażowania czasu i systematycznej pracy, a także specjalistycznej wiedzy. Może ona dotyczyć między innymi tego: jak zapewnić podłożu odpowiedni drenaż i jakie produkty w tym celu warto stosować?

Drenaż w doniczkach

Podlewanie roślin jest niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju lecz należy pamiętać również o tym, że nadmiar wody nie jest pożądany. Woda gromadząca się bowiem na dnie doniczki sprawia, że korzenie są stale wilgotne w wyniku czego mogą one gnić oraz obumierać. Aby uniknąć tego niekorzystnego zjawiska warto zatem wybierać doniczki, które posiadają otwory w dnie. Należy jednak pamiętać o tym, że otwory te mogą ulegać zamuleniu i zasklepieniu. Wówczas tracą one swoją skuteczność. Aby otwory mogły efektywnie odprowadzać nadmiar wody konieczny jest właściwy drenaż.

Jak prawidłowo wykonać drenaż w doniczkach?

Aby woda mogła być systematycznie odprowadzana doniczka powinna posiadać otwory w dnie. Taka doniczka powinna być zawsze ustawiona na pasującej wielkością podstawce. Dno doniczki powinna wypełniać warstwa drenażowa, która oddziela korzenie od wody, a jednocześnie nie zatyka otworów. W tym przypadku optymalnym surowcem jest kruszywo, zwłaszcza cieszący się w ostatnim czasie dużym zainteresowaniem keramzyt.

Keramzyt

Keramzyt (tu) do produkt powstający podczas wypalania gliny w bardzo wysokiej temperaturze. Dzięki temu produkt ten jest bardzo trwały, lekki i obojętny chemicznie. Ponadto, jest on odporny na negatywny wpływ pleśni i grzybów oraz nadmierne nasiąkanie wodą. Te właściwości sprawiają, że granulki keramzytu są chętnie wybierane zarówno w przypadku roślin domowych, jak i ogrodowych. Dotyczy to zwłaszcza niezadaszonych terenów, narażonych na podmakanie i roślin umieszczanych w skrzyniach. W przypadku roślin doniczkowych drenaż powinien być stosowany zarówno podczas wysadzania roślin, jak również podczas ich przesadzania. Grubość warstwy drenażowej zależy od wielkości pojemnika, w tym wypadku doniczki oraz rodzaju i wieku uprawianej rośliny. Zazwyczaj drenaż odpowiada około 1/5 wysokości donicy, choć w przypadku kaktusów i sukulentów może to być nawet 1/3 wysokości. Taka warstwa skutecznie odprowadza wodę oraz zapewnia optymalne warunki dla wzrostu rośliny.