Jakie cechy powinien posiadać kask budowlany?

Zawód pracownika budowlanego jest bardzo wymagający i również bywa niezwykle niebezpieczny. Osoba wykonująca prace na budowie jest nieustannie narażona na uszkodzenia ciała w wyniku spadających kawałków gruzu czy przypadkowo upuszczonych narzędzi. Priorytetem jest więc zadbanie o odpowiednią ochronę głowy. Do tego celu służy kask budowlany. Jest to podstawowe wyposażenie każdego pracownika, bez którego nie powinien on nigdy wchodzić na teren budowy. Czym powinien charakteryzować się dobry kask budowlany?

Jak dobrać odpowiedni kask?

Kask budowlany (https://www.bhp-gabi.pl/k82,ochrona-glowy-kaski-ochronne.html) musi skutecznie chronić głowę pracownika przez uszkodzeniami mechanicznymi. Powinien on również być wygodny, gdyż w końcu noszony jest przez wiele godzin w ciągu dnia. Podstawowym parametrem dobrego kasku budowlanego jest jego odporność na wspomniane wcześniej uszkodzenia mechaniczne. Przedmioty tego rodzaju powinny charakteryzować się wysoką wytrzymałością, by stanowić skuteczną ochronę przez spadającymi przedmiotami czy kawałkami materiałów budowlanych. Dobry kask powinien być również lekki, dobrze dopasowany do kształtu głowy pracownika (nie może się z niej samoczynnie zsuwać) i, jak już zostało wspomniane, nie powinien uwierać ani uciskać osoby, która go nosi.

kask budowlany

W jakich miejscach noszenie kasku jest koniecznością?

Kask budowlany stanowi podstawowy środek ochrony w miejscach, w których istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia głowy przez spadające obiekty. Jest to więc niezbędny element wyposażenia osób pracujących pod ziemią, na rusztowaniach, a także osób obsługujących maszyny przemysłowe, takie jak koparki, dźwigi, czy wózki widłowe. Skutki zaniedbania obowiązku noszenia kasku budowlanego mogą być tragiczne, należy więc zawsze pamiętać założeniu tej ochrony głowy przez wejściem na plac budowy.