Jak wybrać ziemię do kaktusów?

Kaktusy to bardzo interesujące rośliny, które od kilku lat cieszą się niezwykle dużą popularnością. Należą do rodziny sukulentów i tak jak pozostałe rośliny z tej grupy występują w bardzo wielu rodzajach. Charakteryzują się wyjątkową urodą i bez wątpienia właśnie temu zawdzięczają swoją popularność. Posiadając kaktusy lub planując ich zakup warto prześledzić ich wymagania, by móc cieszyć się ich walorami i wspierać ich rozwój.

Jakie są wymagania kaktusów?

Kaktusy nie są roślinami o wyjątkowo skomplikowanych wymaganiach. Słyną z tego, że są w stanie przetrwać nawet dłuższe okresy suszy, wywodzą się bowiem z terenów trudnych dla roślinności. Ich charakterystyczne łodygi posiadają zdolność gromadzenia i przechowywania wody, dzięki czemu roślina jest odporna na suszę i znacznie lepiej znosi okresy niedoboru wody niż jej nadmiaru. Wydawać by się mogło, że kaktusy są więc roślinami idealnymi dla niewprawionych hodowców roślin. Trzeba jednak pamiętać, że mimo iż kaktus może wybaczyć drobne zaniedbania, ma specyficzne wymagania co do podłoża.

Jaką ziemię do kaktusów wybrać?

Ziemia do kaktusów ze sklepu Ogrodniczy to zdecydowanie inna mieszanka niż typowa ziemia uniwersalna lub podłoże do roślin zielonych. W przypadku wszystkich sukulentów duże znaczenie ma przepuszczalność gleby, która pozwala uniknąć długotrwałego wpływu wilgoci na układ korzeniowy rośliny. Poszukując więc odpowiedniego podłoża, najlepiej wybrać mieszankę dopasowaną do potrzeb kaktusów i innych sukulentów. W takim produkcie sama ziemia stanowi tylko około dwudziestu procent składu, reszta natomiast to składniki mineralne, które działają rozluźniająco, zapewniają odpowiednią przepuszczalność i drenaż wody. W tej roli sprawdza się piasek, żwir czy drobnocząsteczkowy keramzyt. Warto pamiętać o tym, że rośliny kupione w sklepach często umieszczone są w podłożu uniwersalnym, dlatego należy koniecznie przesadzić je do odpowiedniego podłoża. Dzięki temu będzie można uniknąć uszkodzenia rośliny i pomóc jej rozwijać się w najbardziej dopasowanych do jej potrzeb warunkach.