Energia dla domu – jak obniżyć rachunki za prąd?

Chyba każdy właściciel gospodarstwa domowego zastanawia się, jak obniżyć koszty stałe związane z utrzymaniem domu. Rachunkiem, który dotyczy każdego gospodarstwa domowego, jest energia elektryczna. Na szczęście w tej materii istnieje bardzo dużo rozwiązań, które pozwalają na zminimalizowanie opłat i ograniczenie zużycia. Co zatem zrobić, by energia dla domu była tańsza?

Zmiana sprzedawcy prądu

Co prawda dostawcy prądu nie można zmienić, ale można zmienić jego sprzedawcę. Wówczas może okazać się, że uda się obniżyć stawkę za prąd, a tym samym całkowitą wysokość rachunków. Zobacz Innogy – i ich panel ofertowy.

Wystarczy sprawdzić oferty kilku dostawców prądu i wybrać tę, która nie tylko będzie odznaczała się najniższą ceną, ale także zapewni taryfę odpowiednią dla danego użytkownika.

Wdrożenie alternatywnych źródeł energii

Kolejnym sposobem na obniżenie kosztów prądu jest pozyskiwanie energii z innych źródeł. Energia dla domu może być tańsza np. poprzez pozyskiwanie jej z energii słonecznej.

Do tego celu mogą służyć panele fotowoltaiczne. Obecnie jest to chyba najbardziej powszechny i najwydajniejszy sposób pozyskiwania energii słonecznej dla gospodarstwa domowego z alternatywnych źródeł. Inne sposoby to np. zainstalowanie wiatraka, który siłę wiatru będzie przekształcał w prąd.

Jednak należy pamiętać, że powinny to być jedynie źródła dodatkowe, a nie stałe i jedyne źródło prądu.

Wymiana sprzętu na energooszczędny

Bardzo często ludzie nie zdają sobie sprawy, jak jakość i wiek sprzętu wpływa na wysokość rachunków za prąd. Warto zatem wszystkie urządzenia w domu podłączyć do odpowiedniego miernika i sprawdzić, ile prądu zużywają.

Wówczas łatwo przekonać się, że te najstarsze o najniższej klasie energetycznej pochłaniają go najwięcej. Wymiana tych najbardziej problematycznych pozwoli oszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie.

Dobre nawyki

Bez wątpienia skutecznym sposobem na oszczędzanie energii są dobre praktyki i nawyki w używaniu sprzętów elektrycznych i oświetlenia. Przykładem może być gaszenie światła po wyjściu z pomieszczenia, kupowanie energooszczędnych żarówek i nieprzełączanie urządzeń w tryb czuwania.