Czym jest glazura?

Czy płytki ceramiczne i glazura to to samo? Pozornie można by uznać, że są to synonimy, jednak zachodzi między nimi znacząca różnica. Glazura potocznie jest nazywana gresem, płytkami, terakotą, ale te określenia nie oddają w pełni charakteru glazury. Czym wobec tego jest glazura? Glazura może mieć podwójne znaczenie. Z jednej strony będzie to powłoka nakładana na płytki ceramiczne, cegły, dachówki, kafle piecowe bądź ceramikę, z drugiej natomiast glazurą można nazwać płytki ceramiczne, które zostały pokryte tą powłoką.

Czemu służy glazura? Rozpatrując glazurę jako powłokę, można powiedzieć, że jest ona nakładana w celach utylitarno-estetycznych, ponieważ jej zadanie polega na nadaniu przedmiotom połysku, odpowiedniej tonacji kolorystycznej czy gładkości. Glazura sprawia, że pokryte tą powłoką ze szkliwa elementy nabierają charakteru dekoracyjnego, a co więcej, są trwalsze i zabezpieczone przed wchłanianiem wody.

łazienkowa biała glazura

Czym charakteryzują się płytki ceramiczne pokryte glazurą? W tym przypadku można mówić o płytkach fajansowych, które zostały wyprodukowane z ceramiki. Ta podobna do porcelany ceramika jest wytwarzana z zanieczyszczonego kaolinu. Pokryte szkliwem płytki są kruche i lekkie. Inwestorzy bardzo często wykorzystują glazurę wewnątrz pomieszczeń między innymi w charakterze obudowy urządzeń sanitarnych lub jako okładziny ścienne. Szkliwo sprawia, że glazura http://www.impero.com.pl/oferta/plytki-ceramiczne jest odporna na działanie wilgoci i w stu procentach chroni ją przed nasiąkaniem. Glazura to po prostu polana politurą cegła.